V Koreji museli zůstat dlouhé dva týdny v izolaci. Teď už na společných workshopech připravují konceptuální projekt Wooden web – výstavu, která modeluje internetovou síť. Součástí chystané instalace je dřevěná struktura a série kreseb, které tematizují fenomény, které jsou pro dění na síti typické.
„Principem projektu Wooden web je fyzické setkání všech vystavujících autorů na jednom místě. Naše dřevěná síť představuje takový retardér neustále proudící online komunikace,“ říká Josef Daněk. Po téměř dvou letech pandemie si důležitost takových momentů dokážeme všichni dost dobře představit. Přepínáním mezi osobním kontaktem a online spojením se v projektu snaží zmenšit hrozby a maximalizovat výhody, které globální propojení přináší. „Výhodou online komunikace je třeba to, že mohu spolupracovat s kolegy na velké vzdálenosti. Nevýhodou je, že ty vztahy zplaní, pokud zůstávají pouze na úrovni online komunikace. Hrozí, že se zanesou nadbytečnými informacemi nebo instantní komunikací, která nemá žádný smysl,“ doplňuje Josef Daněk.
Wooden web už má za sebou na 15 kol a je do něj zapojeno více než 30 umělců a akademiků z celého světa. Důležitou roli mají v tomto pokračujícím projektu profesor Kenneth Gordon Hay z univerzity v Leedsu, kurátorka Tereza Nováková a profesorka Trina Hyunjin Byun právě z Korey. Díky jejich osobnímu nasazení vznikají pro studenty už mnoho let příležitosti různých stáží nebo krátkodobých výjezdů.
Naši studenti se společně s těmi korejskými učí techniky místní tradiční kresby a účastní se exkurzí do galerií.
Výprava studentů už v Gwangju prošla uvítacími ceremoniály a pracuje na plánované výstavě. „Naši studenti se společně s těmi korejskými učí techniky místní tradiční kresby a účastní se exkurzí do galerií,“ popisuje Josef Daněk, co dalšího je krom přípravy výstavy součástí této faculty-led aktivity podpořené přes celouniverzitní program To Be In, zaměřený na podporu mezinárodní spolupráce.
„Nejsme první, kdo z Ostravské univerzity na univerzitu Chonnam přijeli, a krom realizace projektu Wooden web je cílem této spolupráce také prohloubení vzájemných vztahů mezi našimi univerzitami. To mimo jiné v budoucnu studentům Ostravské univerzity umožní vybrat si z širší nabídky studentských výměn nebo stáží na univerzitě, která má vysoká hodnocení v mezinárodních žebříčcích,“ uzavírá Josef Daněk.
Korejská pohostinnost je vyhlášená, a i když se úvodní slovo neslo v duchu patřičných formalit, celé uvítání proběhlo pohodově a co je důležité, pro nás, jakožto unavené poutníky z daleka, relativně rychle.
A jak na naše studenty zapůsobilo první setkání s korejskými hostiteli? „Přivítali nás se vší vlídností a s otevřenou náručí. Korejská pohostinnost je vyhlášená, a i když se úvodní slovo neslo v duchu patřičných formalit, celé uvítání proběhlo pohodově a co je důležité, pro nás, jakožto unavené poutníky z daleka, relativně rychle,“ říká Filip Kaňák, který se v blogu OU@live podělil o své osobní deníkové záznamy. Přečíst si jeho zážitky z příjezdu do Koreje a čtrnáctidenní izolace můžete zde.