Vesmír na ostravské? Přijďte pozorovat Merkur!

Autor: Václav Tvarůžka , 3. 5. 2016

Na ostravské se nedíváme jenom „dolů", díváme se i „nahoru“! Tranzit Merkuru – přijďte pozorovat s Ostravskou!

Loňské pozorování zatmění Slunce s porubskými středoškoláky

Planetu Merkur za bílého dne často neuvidíte. Čeká nás jedinečné pozorování! Planeta Merkur bude prostřednictvím dalekohledů se speciálním filtrem pozorovatelná před Sluncem dne 9. 5. 2016 v areálu Centra diagnostiky lidského pohybu na Varenské ulici.

Dalekohledy Katedry technické a pracovní výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity uvidíme to, co pouhým okem není vidět – tranzit planety přes sluneční disk. Samozřejmě jen za příznivého počasí.

Vše začne vstupem Merkuru před levý okraj slunečního disku ve 13 hodin 12 minut SELČ. Zbytek raritní podívané proběhne v odpoledních a večerních hodinách. Planeta Merkur se přesune přes spodní polovinu kotouče naší mateřské hvězdy směrem dolů. V našem dalekohledu to bude jen drobná tečka zajímavá tím, že je zrovna tam, kde má být.

V poslední fázi úkazu bude zároveň na východ od Slunce k nalezení Měsíc ve fázi úzkého srpku necelé tři dny po novu „zářící“ popelavým svitem.

Bude-li pěkně, nenechte si tuto akci ujít!

Další přechod Merkuru viditelný z našeho území nastane až 11. listopadu 2019, ale to bude vidět jen první polovina úkazu. Na celý průběh si pak počkáme do roku 2032.

Fotogalerie z loňského pozorování zatmění Slunce v Ostravě-Porubě