Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

YOUNIE, organizace, která již řadu let dotváří studentský život na obou ostravských univerzitách. Možná si ji pamatujete pod zažitým názvem Stavovská unie studentů (SuS), to už je dnes ale dávná historie – YOUNIE prošla řadou zásadních pozitivních změn, které ani zdaleka nejsou u konce. Oslovili jsme proto Jakuba Galiu, dlouholetého člena a doktoranda VŠB-TUO, a dále pak Lenku Teichmanovou a Báru Falhauerovou, studentky Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, se kterými jsme se vypravili do zákulisí vrcholících příprav Majálesu a pronikli jsme i do tajů organizace YOUNIE.
Co to vlastně YOUNIE je? Čím se zabýváte a kdo všechno patří do vaší organizace?
Kuba: YOUNIE je studentská organizace, která propojuje studenty Ostravské univerzity i VŠB-TUO, chodí k nám ale třeba i středoškoláci. Ve zkratce bavíme mladé lidi po celé Ostravě, připravujeme pro ně během roku okolo šesti akcí, z nichž některé jsou více zaměřené na zábavu, jiné mají zase spíše dobročinný charakter, a samozřejmě spolupracujeme i s dalšími organizacemi, institucemi a podniky a snažíme se s nimi podpořit rozkvět kultury v Ostravě. YOUNIE má přibližně 30 členů a úzké vedení, které například rozděluje úkoly a stará se o formality, na plánování a samotné organizaci akcí se ale podílí všichni rovným dílem.
Co členství v YOUNIE obnáší? Co všechno má takový člen či členka na starosti?
Lenka: Hned na začátku nám byla přidělena akce, ke které jsme dostali jen ty nejpodstatnější informace, a my jsme se sami museli postarat o celou organizaci od A do Z. Takže nás vlastně hodili do vody a nechali nás v tom plavat (smích). Učili jsme se všechno za pochodu v praxi – jak a kde si pozjišťovat informace, co je potřeba zařídit, na koho se obrátit…
Kuba: Se zájemci o členství máme nejprve pohovor a vždy dáváme šanci všem, ale hned z kraje se je snažíme zapojit přímo do akce, bez zbytečného chození kolem horké kaše. Přidělíme jim ze začátku menší akce a necháme, aby ukázali svoje schopnosti a dovednosti, a tak vlastně i zjistíme v čem jsou dobří a v čem třeba méně. Musíme si být jistí, že si dokáží poradit v různých situacích, protože kdyby se pak něco pokazilo třeba právě na takové velké akci jako je Majáles, bylo by to mnohem horší. Míváme i proto pravidelné povinné schůzky, kde se snažíme sladit náš program. Ale chodíme i na neformální posezení, výlety, nebo vyjedeme plánovat akce třeba někam na chatu.
Barča: Scházíme se docela často, protože každá akce s sebou nese docela náročné plánování. Obyčejný člověk si ani nedovede představit, kolik se toho musí vyřídit – ale nás to baví a děláme to rádi.
Co YOUNIE svým členům nabízí? Proč jste se k právě této organizaci přidali?
Barča: Lenka mě přemlouvala už od prvního ročníku, ale já ji od toho odrazovala (smích). Když jsem pracovala U Gustava, tak se čas od času zastavil Kuba, kterému jsem sem tam pomáhala doladit nápady na akce. No, a pak jsem se definitivně upsala YOUNIE až na letošním plese – měla jsem upito, co dodat (smích).
Lenka: Já jsem právě chtěla do YOUNIE vstoupit už před rokem, ale Barča tvrdila, že prý nemáme moc času a nestíhaly bychom to… (smích). Nakonec jsme se obě rozhodly na plese, kde nás přemluvil právě Kuba.
Kuba: To je pravda. Už delší dobu jsem přemlouval Barču a na plese se mi to pak konečně povedlo. Je fakt, že toho mají holky hodně, ale jsou organizačně schopné a práce jim jde od ruky.
Lenko, ty jsi říkala, že jsi do YOUNIE chtěla vstoupit už dřív – co tě na tom tolik láká?
Lenka: Ráda dělám něco pro lidi, v tomto případě je to tedy především pro studenty. Je pravda, že mi YOUNIE otevřela oči, protože jsem si předtím nedovedla představit, co všechno obnáší jedna akce. Někdy je to náročné na čas i na stres, a spousta věcí občas nevyjde, ale i tak jsem moc ráda, že mohu být členkou.
Barča: Já jsem moc ráda, že se nescházíme jen formálně na schůzích, ale často si spolu jen tak sedneme a povídáme si – ten faktor přátelství hraje důležitou roli.
Kubo, ty už jsi vlastně veterán – proč jsi se stal členem YOUNIE, tehdy ještě SuS?
Kuba: Myslím si, že k tomu, aby se člověk upsal nějakému členství, je potřeba alkohol či nějaká párty, protože já šel taky původně s kamarádem na pivo, kde jsem mu na to pak kývnul. Musím říct, že nejlepší náborový prostředek je osobní doporučení a dvě piva k tomu (smích).
Proč jste vlastně změnili název ze SuS na YOUNIE?
Kuba: Stavovská unie studentů nutně potřebovala oživit a oslovit mladé lidi. Naši organizaci jsme chtěli osvěžit, omladit a dodat jí šmrnc.
Jak se to správně vyslovuje? Slyšeli jsme spoustu verzí…
Kuba: Rozhodli jsme se, že dáme lidem volnou ruku – někdo tomu říká “jůnie”, někdo “jůnit”, zkrátka všechny verze jsou správně – hlavně, že se o nás mluví! (smích)
Vaše heslo zní „dotváříme studentský život“. Jak ho tedy dotváříte a proč je to tak důležité?
Kuba: Všechny akce se soustředí na ta nejvíce stresová období, aby studenti měli i nějakou pozitivní motivaci. Takže třeba hned se začátkem semestru přichází vítání prváků, kde se vlastně všichni seznamují – takže dotváříme studentský život už tím, že se snažíme studenty socializovat a ukázat jim Ostravu i v trochu jiných barvách. Cílem všech těch akcí není pouze zábava v podobě alkoholu, ale opravdu se snažíme, aby se lidé navzájem setkávali, povídali si a rozšiřovali si obzory.
Takže vlastně odhalujete lidskou tvář univerzity?
Kuba: Přesně tak – to vlastně vystihuje celou naši činnost.
Když přejdeme k Majálesu, co všechno obnáší přípravy?
Kuba: Nejdůležitější je sestavit tým a rozdělit úlohy. Musí se domluvit areál, a to s hodně velkým časovým předstihem. Pak se celý tým musí rozdělit do jednotlivých úseků, které spravují záležitosti spojené například s financemi, partnery, účinkujícími atd. Je fakt, že běžní lidé si nedovedou představit, co všechno to obnáší – ploty a stage se samy nepostaví, reklama se sama nevytiskne, interpreti nepřijedou zahrát za dvě piva, takže se objevuje spousta zkreslených názorů na celou akci. Já bych všem vřele doporučil, aby místo psaní negativních komentářů na Facebook raději přišli k nám, a vyzkoušeli si, kolik práce to všechno obnáší. Jestli mají návrhy, jak něco zlepšit, tak ať se opravdu přidají k nám – my je rádi uvítáme, poslechneme si jejich nápady a pokusíme se je spolu s nimi proměnit ve skutečnost.
Nově jste se s Majálesem přesunuli na Slezskoostravský hrad, proč tomu tak je? Jak mění Majáles tvář Ostravy?
Kuba: V Dolní oblasti Vítkovic se odehrává naprostá většina komerčních akcí, od čeho bychom se rádi distancovali, protože nejsme zisková organizace. Navíc Majáles je opravdu čistě studentskou záležitostí, což je dnes v Česku vzácnost. Chceme také přesunout život do centra. Taky se snažíme bourat stereotypy spojené s Ostravou – je tady obrovský potenciál, mladí lidé tady mají šanci rozvíjet se, kultura jen kvete.
Máte nový nepřehlédnutelný design – jak k tomu došlo?
Kuba: Tak opět to souvisí s tím, že jsme se chtěli vymanit z komerce. Ten krásný rozkvetlý design má na svědomí úžasná Linda Kořená (pozn. red.: studentka Filozofické fakulty OU), působí to hravě, připomíná to mnohem více jaro a také to kontrastuje se stereotypním obrazem černé industriální Ostravy. Díky té grafice také všichni věří, že ten den bude hezky – květiny, slunce, bezstarostný život bez zkoušek.
Lenko, s Barčou máte na starosti majálesový průvod. Můžete nám už prozradit podrobnosti?
Barča: Letošní průvod se uskuteční v den Majálesu, tedy 17. května a povede z Husova sadu. Čeká nás bohatý doprovodný program – budeme třeba psát vzkazy na velký banner, který pak umístíme na hradě. Tématem průvodu je džungle, takže si začněte připravovat masky!
Lenka: Možná se to nezdá, ale váže se k tomu i spousta vyřizování. Už když jsme plánovaly trasu průvodu, tak to vyžadovalo pevné nervy a nekonečnou trpělivost. Musely jsme to celé domluvit s úřady, aby o plánované akci věděly. Několikrát jsme měnily trasu a už jsme se bály, že k hradu budeme brodit řeku (smích). Budeme oceňovat i nejlepší masky, a musím říct, že když jsem se dozvěděla, o jaké ceny se soutěží, tak bych se taky nejraději zapojila.
A můžete říct, o jaké ceny se bude soutěžit?
Lenka: Myslím si, že bude stačit, když vyzradím, že hlavními cenami budou fotoaparát a tiskárna od společnosti Canon.
Kdyby čtenáři usoudili, že YOUNIE je to pravé ořechové, a chtěli by se stát členy, co musí udělat?
Kuba: Ať zavítají na náš web, kde najdou všechny potřebné informace a kontakty. Určitě nám napište mail, a pak se můžeme sejít a naplánovat další spolupráci!
Jaké jsou benefity, které plynou z členství v YOUNIE?
Kuba: Na prvním místem je rozhodně seberealizace. Naši členové neustále získávají nové zkušenosti a učí se novým věcem, které se na pracovním trhu platí zlatem. Také jsme v kontaktu s ostatními organizacemi a institucemi, což je další obrovské plus. Výhodou je i univerzitní stipendium a třeba i volňásky na kulturní akce.
Barča: Mě členství v YOUNIE ohromě pomohlo s komunikací, poznala jsem skvělé lidi a nové přátele. Také mám zkušenosti k nezaplacení, což se pak bude vyjímat i na mém CV.
Co byste vzkázali lidem, kteří se ještě definitivně nerozhodli?
Lenka: Neváhejte, jsme skvělá parta lidí, kteří se navzájem podrží, když je potřeba. Rozšíříte si obzory a také načerpáte inspiraci.
Barča: Nebojte se toho! Vždycky se tedy najde něco, co vás bude bavit a naplňovat, ať už půjde o činnost nebo přátele!
Kuba: Pokud se chcete rozvíjet, pracovat v kultuře, tak YOUNIE vás na to připraví naprosto dokonale. Se zkušenostmi od nás se pak vlastně uplatníte kdekoli. A s lístky na Majáles také neváhejte, počet lístků je omezený!
Za rozhovor děkujeme!
Lístky na Majáles můžete zakoupit online či osobně na následujících místech:

  • Ostravské pobočky charitativního obchodu Moment
  • CøKafé (centrum města i Poruba)
  • Colliery Crossfit Ostrava