Na letním festivalu JSME OSTRAVSKÁ! vedle koncertů, diskusí a workshopů najdete speciální zónu, ve které vás prostoupí atmosféra literatury, prvorepublikové novinařiny, ale také filozofického rozjímání. Online magazín OU@live, Univerzitní knihovna, Filozofická fakulta OU a nová studentská kavárna OUško se spojily, aby daly vzniknout jedinečné zóně nazvané Café Litera.

V prostředí skrytém před vřavou hlavního pódia, ale zároveň v centru všeho dění, si vychutnáte klid, kávu a příjemné pestré aktivity. Jsou cesty do Polska pravidelně na vašem týdenním plánu? Ať již ano či ne, ověřte si ve stánku Filozofické fakulty nejen své znalosti polštiny. Máte denně v ruce nějakou knihu? To není nic neobvyklého. Ale víte, kolik váží? Přesnost svých tipů si můžete vyzkoušet u kolegů z Univerzitní knihovny OU.

Práce nejen každého redaktora dnes vyžaduje schopnost bleskurychlého psaní na klávesnici – otestujte svou rychlost i přesnost ve stánku OU@live. Svou celoživotní (ne)rozhodnost můžete pokoušet u výstavy plné takzvaných tramvajových dilemat. Tento myšlenkový experiment se zaměřuje na etiku a v jeho ústředí stojí otázka, co obětovat pro záchranu jednoho či více lidských životů. Co byste dali třeba za takovou všechnu kávu světa?

A když už jsme u té kávy – bez ní by přece nebylo žádné správné Café. O hlady, žízně i chutě všech návštěvníků se postará nová studentská kavárna OUško, která nabídne nejen tradiční horkou kávu, ale také třeba drink posledních sezón – espresso tonic – i další osvěžující nealkoholické nápoje. Kromě toho bude na místě možné si dát něco dobrého na zub i ukojit hlad polévkou či toastem.

Celý program vyvrcholí v 18:15 grandiózním kvízem prověřujícím vědomosti, znalosti i životní zkušenosti všech soutěžících. Tento Kvíz „Josepha Pulitzera“, jak jsme jej nazvali, a do jehož vzniku se zapojili všichni členové zóny, obsahuje otázky spojené nejen s literaturou, novinařinou a filozofií, ale také s tím, co nás všechny spojuje – Ostravskou univerzitou. Máte chuť si zasoutěžit o balíček plný krásných a tematických cen? Pak se zaregistrujte na tomto odkaze a ve středu 28. června dorazte v 18:10 do Café Litera na festivalu JSME OSTRAVSKÁ!

Těšíme se na vás!