Miroslav Pacut působí na Katedře studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, věnuje se zejména historii tělesné kultury, basketbalu a dalším sportovním hrám. Byl hlavní organizační oporou Českých akademických her 2025 v Ostravě a dlouhodobě rozvíjí sportovní aktivity v rámci univerzity.
Jak bys zhodnotil účast Ostravské univerzity na letošních Českých akademických hrách?
Už samotné pořádání her po více než dvaceti letech byl pro Ostravu obrovský úspěch. A my jsme toho domácího prostředí dokázali skvěle využít. Nasadili jsme všechno, co šlo – včetně studentů, kteří neměli medailové ambice, ale chtěli reprezentovat svou univerzitu. Výsledkem bylo historické 3. místo v celkovém bodování, a to jen těsně za Karlovou a Masarykovou univerzitou. Do soutěží se zapojila téměř kompletní špička našich sportovců a výkony tomu odpovídaly.
Mělo domácí prostředí skutečně tak výrazný vliv?
Jednoznačně. Když jsou hry doma, odpadá nutnost složitě zajišťovat dopravu a ubytování. Studenti si mohli přizpůsobit svůj rozvrh, dojet na soutěž a vrátit se třeba rovnou zpátky na zkoušku. Taky odpadly finanční bariéry. A hlavně – doma se člověk prostě víc hecne.
Kde se akce všude odehrávala?
Organizovali jsme to společně s VŠB-TUO, protože sportovišť bylo potřeba opravdu hodně. Ústředním místem byl City Campus Ostravské univerzity, kde jsme České akademické hry zahájili, a taky kampus VŠB-TUO, ale atletika probíhala v Porubě, karate se konalo až v Havířově, kickbox v soukromé aréně v Porubě, vodní slalom pod hradem, házená třeba v Přívoze. Celkově se soutěžilo na více než desítce různých míst.
Které sportovní úspěchy tě potěšily nejvíce?
Jsem basketbalista, takže samozřejmě potěšilo vítězství mužského týmu a stříbro ženského týmu v basketbalu 3×3. Skvělý výkon předvedli i házenkáři, kteří turnaj vyhráli, a squashisté, kteří ovládli všechny kategorie. Kickbox se na ČAH objevil vůbec poprvé a hned jsme získali dvě zlaté. Finalisty jsme měli v beachvolejbalu i v dalších týmových sportech. A nesmím zapomenout na výborné výkony v atletice a judu.
Zmínil jsi i studenty, kteří do soutěží šli bez ambicí na medaile. Jak důležití byli?
Hodně. Tihle studenti rozšířili startovní pole, přinesli do her atmosféru fair play a nadšení. Pro někoho to byla první velká sportovní akce, jiný si chtěl prostě vyzkoušet soutěžní atmosféru. A myslím, že právě to patří k duchu akademického sportu – že se potkávají profesionálové s nadšenci.
Jak probíhala spolupráce s VŠB-TUO?
Skvěle. Já sám jsem na Báňské pracoval skoro 20 let, takže vím, jak to tam funguje. Spojili jsme lidské i materiální kapacity, rozdělili si odpovědnosti a dělali to opravdu jako rovnocenní partneři. Bez nich bychom to vůbec nemohli uspořádat, už jen kvůli ubytovacím kapacitám.
Může tento úspěch posílit sportovní image Ostravské univerzity?
Uvnitř univerzity určitě. Pedagogové si třeba víc uvědomí, že k nim do hodin chodí sportovci, kteří vyhrávají republikové turnaje. Navenek je to krok správným směrem – spolupracujeme na projektu Aktivní škola, podílíme se na univerzitních ligách, sportovní kampus přitahuje pozornost. V téhle oblasti chceme být mezi lídry.
Plánujete na OU další podobné sportovní akce?
Už jsme pořádali závěrečné turnaje univerzitních lig ve florbale, basketbalu, futsalu, chystáme se na volejbal. Taky bychom chtěli pokračovat v tradičních basketbalových derby, kde hraje při organizaci hlavní roli spolek Unievents, se kterým jsme spolupracovali i na ČAH. A navíc – naše basketbalistky 3×3 budou letos reprezentovat na evropském šampionátu univerzit v italském Salernu. Těšíme se, že na evropských hrách získáme další medaile.
Na závěr – co bys vzkázal studentům, kteří reprezentovali Ostravskou univerzitu?
Těm, kteří vyhráli, patří obrovská gratulace. Ale stejně velký respekt mají ti, kteří šli do soutěží bez šancí na výhru. Děkuji všem, kteří reprezentovali naši univerzitu, a moc bych si přál, aby tak široká účast byla i v dalších letech – i když si uvědomuji, že to není samozřejmost.
Foto: Jana Greplová a Eva Šlosarová (Ostravská univerzita)