Co udělají sladké limonády se zubní sklovinou? Elektrický nebo obyčejný zubní kartáček? Kdy, a hlavně jak správně začít používat mezizubní kartáček? Které potraviny jsou zdravé a které naopak zubům škodí? Nejen to se dozvěděli malí i velcí návštěvníci Světového dne ústního zdraví, který ještě před Velikonocemi zorganizoval Institut zdraví s úsměvem ve spolupráci s ostravskou oblastní stomatologickou komorou, Lékařskou fakultou OU a Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou v Ostravě.
Je stěžejní budovat zdravé návyky péče o zdraví od brzkého věku.
Ve dvou patrech multifunkční haly Gong čekal na děti v neděli program plný her, kvízů, zábavy i zajímavých poznatků. Hned na několika stanovištích čekaly na nejmenší návštěvníky praktické ukázky nácviku správného čištění zoubků s pomocí klasických i nadrozměrných kartáčků. Ohromný úspěch měla u dětí také pohádka o Vincentovi, který miloval sladkosti, a rodiče zase ocenili speciální vyšetření Diagnocamem, tedy malým přístrojem, s pomocí kterého dokážou lékaři snadno nahlédnout do úst a odhalit zubní kazy bez nutnosti rentgenového záření.
Akce byla zaměřena na rodiče s dětmi. A zatímco ti nejmenší odcházeli bohatí o spoustu zážitků, nové zubní i mezizubní kartáčky, rodiče si odnášeli spoustu zajímavých rad a doporučení, která na několika stanovištích poskytovali přímo zubaři nebo dentální hygienistky. Zapojily se i ostravské dětské domovy a Dopravní podnik Ostrava, který do Dolní oblasti Vítkovic přivezl děti známým dvoupodlažním autobusem.
Do samotné organizace akce se nakonec zapojila téměř stovka lidí. „Chtěla bych všem lidem, kteří se na uspořádání Světového dne ústního zdraví podíleli, touto cestou moc poděkovat. Za jejich nasazení i volný čas, který přípravám věnovali. Zpětné ohlasy, které se k nám dostávají, ukazují, že takhle akce měla rozhodně smysl. Naším cílem bylo poukázat na nezastupitelnou roli prevence, aby si návštěvníci uvědomili, jak důležité je pečovat o svůj chrup. Věřím, že se nám ho podařilo dosáhnout. Zanedbání ústní hygieny totiž neohrozí jen úsměv, ale může výrazně zkomplikovat zdraví,“ říká předsedkyně Oblastní stomatologické komory v Ostravě doktorka Kateřina Pražáková.
Naším cílem bylo poukázat na nezastupitelnou roli prevence, aby si návštěvníci uvědomili, jak důležité je pečovat o svůj chrup. Věřím, že se nám ho podařilo dosáhnout. Zanedbání ústní hygieny totiž neohrozí jen úsměv, ale může výrazně zkomplikovat zdraví.
Autorem myšlenky zorganizovat v Ostravě velkou akci při příležitosti Světového dne ústního zdraví je stomatoložka a zakladatelka Institutu zdraví s úsměvem doktorka Adéla Tikovská. Práci v oblasti zubní péče se věnuje celou svou kariéru, je její vášní i koníčkem. Jí i jejím kolegům se podařilo vyšetřit v rámci Světového dne ústní hygieny celkem 120 dětí ve věku od 2 do 17 let, s průměrným věkem osm a půl let. „Zaznamenali jsme celkem 333 zubních kazů, 100 výplní a 50 předčasně extrahovaných zubů, přičemž pouze 30 dětí mělo intaktní chrup. Avšak zubní povlak byl přítomen u 95 dětí, což jasně ukazuje na potřebu zintenzivnění preventivní péče a edukace,“ odhaluje výsledky z osvětové akce zubní lékařka.
„Čím více mám zkušeností, tím větší důraz kladu na včasnou prevenci. Protože mě nebaví jen hasit požár. Chci, aby mu sami pacienti uměli efektivně předcházet. Tento předpoklad si ale žádá řádně informovaného a motivovaného pacienta. Abychom toto poselství mohli šířit dál a nepůsobili jen úzce na pacienty v našich ordinacích, vznikl Institut zdraví s úsměvem, jehož posláním je dostat do povědomí důležitost péče o vlastní zdraví mezi širší veřejnost,“ vysvětluje důvod, který ji vedl k založení institutu a později i organizaci řady akcí, zaměřených na osvětu a prevenci.
Zaznamenali jsme celkem 333 zubních kazů, 100 výplní a 50 předčasně extrahovaných zubů.
A proč byl Světový den ústního zdraví zaměřen právě na rodiny s dětmi? „Protože je stěžejní budovat zdravé návyky péče o zdraví od brzkého věku. Dlouhodobě se zasazuji o to, aby se péče o ústní zdraví stala součástí ranného vzdělávání dětí a nebyla ponechána náhodě či na zodpovědnosti rodičů. Zachránit a spravit už umíme téměř cokoliv. Ale je náročná, a mnohdy finančně nákladná, záchrana zanedbaného zdraví skutečně ten správný směr, kterým se chceme ubírat? Odpovědět si asi všichni dokážeme sami,“ uzavírá Adéla Tikovská, která se svým týmem a projektem Zdravé děti s úsměvem objíždí mateřské školy už téměř 10 let.