„Čo by sa mohlo stať, keby skončíš v cudzej krajine počas pandémie, o ktorej nikto nič poriadne nevie? To je otázka na tému, čo by bolo keby… Ale čo keď je to naozaj realita? Vtedy to začína brať úplne iný spád. Našťastie som skončila na skvelom byte v celkom fajn meste a nemusela sa báť, čo dám do úst… Určite môžem byť veľmi vďačná, že som dopadla medzi tými šťastnejšími ľuďmi, ktorí s týmto problém nemali.

Zo začiatku mi štát ponúkol variantu vrátenia sa domov prostredníctvom autobusu. Prišlo mi to z bezpečnostného hľadiska nebezpečné a nechcela som ohroziť nikoho z mojej rodiny, keďže by som po príchode bola s nimi v karanténe. Rozhodla som sa teda ostať a ďalej pokračovať v Erasme. Doteraz to rozhodnutie neľutujem. Síce som strávila mnohé dni úplne sama, no veľa som sa toho naučila. Či už o sebe alebo o mojom obore, o mojej budúcnosti a celkovo to beriem ako poriadne zrovnanie sa so svojím životom.

Aj napriek tomu, že to nebol zrovna najkrajší a najlepší zážitok, odchádzala som obohatená o veľmi veľkú skúsenosť. Naučila som sa nespoliehať sa na plány a hlavne stále vedieť, že vždy sa všetko deje pre naše dobro. Všetko sa nakoniec dobre dopadne, aj keď to vyzerá zo začiatku všelijako.

Ak teda cítiš, že ťa tu nič nedrží a chcel by si zažiť niečo nové a iné tak neváhaj. Neváhaj ani sekundu a podaj si prihlášku, ak je príležitosť. Toto ti už nikto nikdy neponúkne. Nech to bude akýkoľvek zážitok, máš ho na celý život. Keby mám znovu možnosť, idem hneď. Uvidíme, čo nám táto korona kríza ešte prinesie. Hádam to už bude len lepšie a dokážeme s tým žiť.“

Ivana studuje obor Grafický design na katedře grafiky a kresby Fakulty umění OU a svou Erasmus+ praktickou stáž strávila ve španělské Cordobě. Pokud i vy chcete s ostatními studenty sdílet svůj Erasmus zážitek, napište zprávu na Facebook Centra mezinárodní spolupráce OU @cms.ostravska nebo označujte fotky z vašeho výjezdu hashtagem #ErasmusOSU.

#ErasmusGoodToKnow V akademickém roce 2020/21 dochází ke zvýšení sazeb stipendií, které se budou pohybovat v částkách od 420 do 699 EUR/měsíc v závislosti na cílové zemi a typu mobility (vyšší sazba připadá pro praktickou stáž). Pochází-li student ze znevýhodněného socio-ekonomického prostředí, je u studijních pobytů možné sazbu navýšit o 200 EUR/měsíc. Zároveň dochází ke změně koeficientu pro zjištění rozhodného příjmu v rodině z hodnoty 1,5 na 2,7; nároku na získání socio-ekonomického grantu tedy dosáhne více studentů. Pro více informací neváhejte kontaktovat svého fakultního koordinátora.