V měsíci únoru jsme uspořádali sérii infolekcí a webinářů, které se zaměřovaly na nejčastější témata, která studenty trápí. Rozšiřujeme tak obzory v oblasti vyhledávání zdrojů ke kvalifikačním pracím, nebo v problematice prevence plagiátorství a správného citování za použití hned dvou citačních manažerů (CitacePRO a Zotero). Tyto manažery dovedou vaše citace přehledně spravovat i sdílet, a co víc, i automaticky generovat za vás. Nově jsme zařadili také lekce týkající se odhalování fake news a dezinformací. Velice oblíbené a žádané však byly lekce věnující se správné typografické úpravy vašich závěrečných prací. Usnadnily vám tak často sváděný souboj s editorem Word, nebo ujasnily, že ne každá vodorovná čárka je pomlčka.

Protože byly rady k typografickým úpravám tak žádané, nově spouštíme také individuální konzultace k této problematice. Jestli si tedy nevíte rady, neváhejte.

Možná pro vás bude novinkou, že podobné semináře umíme uspořádat také na míru na žádost studentů nebo akademických pracovníků. Moc rádi představíme knihovnu studentům prvních ročníků a ukážeme, s čím vším jim můžeme v začátcích pomoci. Nastávající absolventy zase naučíme vyhledávat relevantní zdroje a také je správně citovat. Akademickým pracovníkům poradíme s bibliometrickými službami, jako je například vyhledávání v citačních databázích Web of Science nebo Scopus.

To vše zvládneme i v menším měřítku pro jednotlivce. Díky formuláři u služby Objednej si knihovníka se domluvíme na tom, co vás trápí, i na termínu, kdy se můžete sejít s odborníkem na váš problém. Jde to jak osobně, tak i online – vše vám ukážeme na sdílené obrazovce v MS Teams. A protože byly rady k typografickým úpravám tak žádané, nově spouštíme také individuální konzultace k této problematice. Jestli si tedy nevíte rady, jak nastavit automatický obsah, jak spustit číslování stránek až od úvodu vaší bakalářky, nebo jak správně dělit slova na koncích řádků, neváhejte.

Stalo se vám, že máte doporučený zdroj, ale nemůžete ho u nás najít? Nebo si ho už všichni půjčili, a na vás nezbyl? Zkuste ověřovací službu Kde najdu. Zjistíme, jestli jste se jen přehlédli, nebo najdeme jinou cestu, jak dokument získat. Často v elektronické verzi, která je dostupná bez čekání. A to vše zdarma. Studenti nám navíc mohou poslat Tip na nákup, pokud si myslí, že bychom zrovna tento dokument neměli v našem fondu postrádat. Dáme jim pak vědět, jestli jsme ho obstarali.

Co nevíte, to se v knihovně dozvíte.