Jubilejní 20. ročník Svatováclavského hudebního festivalu nese podtitul „the best of SHF“ a stane se přehlídkou jedinečných projektů i osobností duchovní, komorní a staré hudby napříč festivalovou historií. „Snažil jsem se retrospektivně ohlédnout a uvědomit si nejen ty nejpopulárnější, ale pro mne osobně opravdu zajímavé festivalové momenty. Snad se mi to podařilo a přivezeme skutečné skvosty, které v posluchačích zanechají silné zážitky,“ uvádí ředitel a dramaturg SHF prof. Igor Františák.

23 projektů nabídne nebývalé množství jedinečných zážitků. Během září vystoupí například fenomenální houslista Dmitrij Sitkoveckij společně s pianistou Janem Bartošem, legenda barokního violoncella Christophe Coin, housloví virtuózové Jiří Vodička i Jan Špaček či hornista Radek Baborák. Těšit se můžete na tělesa jako Accademia Ottoboni, Pavel Haas Quartet, Terra Nova Collective, ale i crossoverový projekt Dana Bárty s Robert Balzar Triem a brněnskou filharmonií.

Speciální pozornost si v souvislosti s naší univerzitou zaslouží například koncert nazvaný Mladí mladým, kde zazní skladby Josepha Haydna a Jana Křtitele Vaňhala v podaní Ostrava Youth Orchestra, tedy společného projektu Fakulty umění OU a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, dále dirigenta Vojtěcha Spurného a sopranistky Veroniky Rovné, spojených s Fakultou umění OU, či Koncertního sboru Permoník a mezzosopranistky Markéty Cukrové. Koncert se bude konat v kostele sv. Václava 22. září od 18 hodin.

„Ostrava Youth Orchestra vždycky přinese krásná překvapení, jelikož jako studentský orchestr má úžasnou energii a jsem rád, že mladým talentům můžeme dát příležitost účinkovat i na festivalu, což je pro mnohé pozitivní výzvou a posunem. Na SHF vystoupí už potřetí – podílel se na festivalovém uvedení Rossiniho Stabat mater (2017) a doprovodil i koncert Martiny Jankové s Jiřím Vodičkou (2020). Nyní se těším na jejich interpretaci klasicistních skvostů Haydna a Vaňhala v nejstarším ostravském kostele,“ říká Igor Františák.

Pro studenty si festival letos připravil dokonce dvě speciální slevy. Jednak dvacetiprocentní slevu na ostravské koncerty s prodejem vstupenek na číslovaná místa a dále slevu nazvanou „Student last minute“, která studentům Ostravské univerzity umožní zakoupit si vstupenku za 50 korun na místě konání 10 minut před začátkem koncertu na neobsazená místa a u vyprodaných koncertů na stání (vše dle kapacitního limitu daného prostoru).

Podrobné informace včetně kompletního programu najdete na webu Svatováclavského hudebního festivalu.