Široké pobytové schodiště se nachází na budově Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví, takže první, co se nabízí zmínit, je jeho sportovní potenciál. Kdo chodil cvičit na Bazaly, potvrdí, že je právě vybíhání schodů populární aktivitou intervalových tréninků a my počítáme s tím, že si i ty univerzitní na Černé louce sportovci oblíbí. Schody zároveň vedou nahoru na střechu, kde bude workoutové hřiště, jóga post a venkovní okruh vhodný pro běh, kolečkové lyže nebo brusle. Pod schodištěm pak najdete běžeckou dráhu, beachvolejbalové a multifunkční hřiště nebo chodník pro bosou chůzi.

Schodiště bude ale hlavně obě budovy přirozeně propojovat. Díky elevaci tu navíc vznikne netradiční veřejný prostor. Počítá se s ním pro velké společenské akce – může být tribunou startu maratonu nebo hledištěm pro koncerty, třeba na zahájení akademického roku nebo Majálesu. Kapacitu má mezi 700 až 900 diváky. Zároveň si tady kdykoli vychutnáte příjemnou chvilku s výhledem na ostravské panorama nebo na interaktivní žebrovanou fasádu budovy Fakulty umění, měnící se podle hudby, která bude znít v komorním sále.

„Nový kampus je významná veřejná stavba a obsahuje zajímavé formy veřejného prostoru. Ze stupňovitého schodiště můžete vnímat město z jiných perspektiv. Tato otevřenost a zajímavé souvislosti mi připadají velmi důležité a myslím si, že je Ostrava potřebuje,“ takto se vyjádřil v debatě v MAPPA ředitel ostravského Městského ateliéru prostorového plánování a architektury Ondřej Vysloužil.

Rolí městského ateliéru je podle něj zároveň do jisté míry koordinovat rozvoj klíčových území ve městě. V tomto případě se to týká například záměru postavit nový architektonicky výrazný most Na Karolině v bezprostřední blízkosti kampusu nebo tvorby urbanistické studie území mezi Karolinou a Dolní oblastí, která na tuto oblast navazuje a propojí nově zastavěná území směrem k Vítkovicím. Město zároveň postupně revitalizuje břeh Ostravice od soudu, přes hradní lávku až ke kampusu.

Univerzita s nádvořím City Campusu, kterému bude dominovat obytné schodiště, Ostravanům otevře nové příjemné a nevšední místo, kam se mohou vydat na procházku, za odpočinkem i sportem.

červenec 2022 / vizualizace