Na počátku letošní výpravy do Asie byla cesta do Indonésie v roce 2020. Docent Jan Ženka a doktor Jan Macháček z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU tehdy navázali partnerství s IPB University of Bogor. Samotné přípravy cesty se pak rozběhly před několika měsíci.
„Bylo to celkem náročné hlavně kvůli odlišnosti kultur a na ni navazující rozdílnosti komunikace. Tím, že se přípravy rozběhly ještě v době covidu, naráželi jsme na různorodé informace o platných opatřeních a vstupech do země. Kromě toho nám o zhruba 20 procent narostly i náklady na cestu i víza, takže jsme hledali další zdroje financování a do poslední chvíle nevěděli, jestli vůbec pojedeme. Za to že se to podařilo patří velký dík univerzitnímu Centru mezinárodní spolupráce, fakultě i katedře,“ říká doktor Jan Macháček z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU. Po cestě do Rwandy tak využil se studenty znovu program Ostravské univerzity TO BE IN.
Začátek cesty do Indonésie vyšel expedičníkům z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje na konec ramadánu. Vyučující i studenti, tak mohli zažít sváteční období a zároveň chvíle, kdy většina lidí funguje v pomyslném úsporném režimu. Nejprve tak zamířili na Sumatru, která je z geografického hlediska velmi zajímavou zastávkou. Mezi jejich zastávkami nechyběl ani národní park Gunung Leuser, který je jedním z nejstarších národních parků v Indonésii a může se pochlubit populací orangutanů, nosorožců, tygrů sumaterských, slonů a dalších tropických zvířat.
„Z velké části je park bohužel obklopený plantážemi palmy olejné. Tato tzv. zelená poušť je takřka bez života. Právě problematice palmy olejné jsme se se studenty věnovali jako první, než jsme se dotkli dalších problémů i otázek spjatých s tímto koutem světa. Ať už základů fyzické geografie v návaznosti na největší kalderové jezero na světě – Toba – či sopečnou činnost. Mimo to byla zajímavá také komunikace se zástupci neziskové organizace Lestari, která se v současné době se zaměřuje zejména na vyšetřování ilegálního obchodu se zvířaty (např. luskouni), posilování místních kapacit a environmentálního lobbingu. Součástí těchto aktivit je také výzkum a vzdělávání místních komunit. Z rozhovorů vyšlo, že by bylo možné organizaci zapojit do programu OU AID a rozšířit tak možnosti třetí role Ostravské univerzity,” přibližuje doktor Macháček.
Pro celou výpravu byla i vzhledem k rozlehlosti Sumatry nejnáročnější doprava. Studenti se ale i tak podívali do řady destinací a mohli se kochat nejen přírodou, ale i tamním životem. Jednou z klíčových zastávek pak byla partnerská univerzita v provincii Banda Aceh, kterou výrazně poničila drtivá vlna tsunami v roce 2004. „Na partnerské univerzitě jsme se zúčastnili výuky a prezentovali jsme domluvená témata z oblasti sociální geografie a regionálního rozvoje. Myslím si, studenti budou mít na co vzpomínat! Kdo si může říct, že se díky studiu dostal na celý měsíc do Indonésie? Zároveň si potvrdí, že geografie rozhodně není jen o učebnicích a teorii, ale i o poznávání rozličných skutečností na reálných místech. Pro naši univerzitu, fakultu a katedru je to pak velká příležitost se představit tamním studentům. S partnerskou Universitas Syiah Kuala v Acehu jsme navíc žádali o společný projekt kreditové mobility, který je mobilitním programem. K nám do Ostravy tak můžeme přilákat nové, motivované zahraniční studenty,“ dodává doktor Macháček, který už další pohyb expedičníků Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity po předání žezla vedoucího výpravy docentu Janu Ženkovi sledoval další dění z domova.
Už brzy se navíc můžete těšit na deníčky našich expedičníků z Indonésie. Doporučujeme sledovat facebookový profil katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.