Do dějin českého taekwonda se letos zapsal dvaadvacetiletý Stepan Knyshov, student Filozofické fakulty Ostravské univerzity, když vybojoval svůj třetí titul mistra Evropy.

V pátek 19. dubna se mohl ve slovinském Koperu Stepan Knyshov, už čtvrtým rokem reprezentující Česko v bojových uměních, znovu postavit na tatami a závodit pod českou vlajkou. V minulém roce mu to nebylo umožněno kvůli ruskému pasu, jenž jej vyloučil ze soutěží pod českým praporem. Díky podpoře vedení Filozofické fakulty OU, města Ostravy, Českého svazu taekwonda ITF, České asociace kickboxu a jeho trenéra, kteří ho podpořili v žádosti o trvalý pobyt v České republice, se byl schopen opět vrátit do soutěží a bojovat o mistrovský titul.

Jaký byl průběh samotného evropského klání? V semifinálovém zápase zvítězil nad loňským mistrem Evropy Ondřejem Postlem, ve finálovém souboji mu podlehl zkušený ukrajinský borec, dřívější držitel titulu mistra světa, Dmytro Pilinkevych.

Knyshov studuje český jazyk na Filozofické fakultě OU, žije v Česku od roku 2019 a v témže roce taky začal českou národní reprezentační kariéru. Od té doby získal mnoho sportovních ocenění, včetně titulu mistra světa a dvojnásobného vítěze světového poháru.

Po svém triumfu projevil Knyshov vděčnost všem, kdo mu pomohli překonat překážky a umožnili mu vrátit se do arény mezinárodních soutěží. Poděkoval zejména děkanovi Filozofické fakulty OU Robertu Antonínovi, vedoucímu Katedry českého jazyka a literatury Jaroslavu Davidovi, vedení města Ostravy, Českému svazu taekwonda, České asociaci kickboxu a svému trenérovi. Robert Antonín taekwondistu chválil jako vzor vytrvalosti a talentu.

Stepan Knyshov není jen úspěšným sportovcem, ale také aktivním trenérem bojových umění dětí a mládeže. Osobně jste se s ním mohli setkat na Sportovním dni OU na konci měsíce dubna, kde vedl tréninkovou sekci bojových umění.