Podle Poradenského centra Ostravské univerzity se zájem studentů o psychologické poradenství oproti minulému roku výrazně nezvýšil. V období vánočních svátků však centrum přijalo e-mailových dotazů nebo žádostí o konzultaci více, než bývá běžné. Hana Kovářová, která nastoupila na pozici psycholožky Poradenského centra v listopadu minulého roku, ale počtem zpráv překvapená nebyla. „Čekala jsem možná, že bude chvíli trvat, než se ozvou první studenti s žádostí o pomoc, ale ty začaly přicházet prakticky ihned. Od začátku ledna stoupl počet žádostí o konzultaci, což se však dalo vzhledem k probíhajícímu zkouškovému období očekávat. Stále to však není nijak dramatický nárůst. Týdně nyní zrealizuji průměrně 3 konzultace.“
Studenti mohou této služby využít prozatím prostřednictvím e-mailu nebo mohou kontaktovat i ostatní poradce, které naleznou na stránkách Poradenského centra OU.
Témata, se kterými potřebují studenti pomoci, jsou různá. „Každý klient nebo klientka přichází s jedinečným příběhem, málokdy jde pouze o jedno téma, které bychom řešili samo o sobě. Pokud bych ale měla udělat nějaké zobecnění, tak jde ve velké míře o potíže spojené se zvládáním studia, úzkost ze zkoušek, psaní závěrečné práce, potíže se soustředěním, pochyby o vhodnosti zvoleného oboru, adaptace na vysokou školu. Dále jsou velkým tématem vztahy, ať už partnerské nebo s rodiči, potíže s navazováním kontaktů, izolace. A nejde opomenout ani téma sebepoznání a hledání vlastní identity,“ říká nová psycholožka Poradenského centra.
A co by studentům doporučila, aby (nejen) náročné období zkoušek a distanční výuky zvládli? „Nezapomínejte i v tak náročném období, jako je zkouškové, na dobrou životosprávu, dobře jezte, pijte, hýbejte se a hlavně spěte. Ne vždy to jde, každý občas něco dohání po nocích nebo se učí na zkoušku, ale obecně se doporučuje alespoň 8 hodin spánku. Bez pořádného spánku hůře funguje pozornost, paměť, mozek zkrátka nepojede na 100 %. Někdy tak může být lepší jít spát, než se držet celou noc vzhůru.“
Kromě výše zmíněných obecných zásad Poradenské centrum doporučuje aplikaci Nepanikař, která se dá zdarma stáhnout do chytrého telefonu a která vám umí poskytnout psychickou podporu, pokud se potýkáte s úzkostmi, depresí, sebepoškozováním nebo jinými potížemi. Najdete v ní rady, dechová cvičení, hry na odvedení pozornosti a také kontakty na odbornou pomoc.
Můžete také sledovat Facebook nebo Instagram organizace Nevypusť duši. Ta se zaměřuje na duševní zdraví studentů a kromě krásně zpracovaných infografik na téma duševního zdraví a psychohygieny nabízí i webináře k této tématice.
Ať už dopadne vaše zkouškové období jakkoli, nezapomínejte na vaše fyzické i duševní zdraví a na to, že v tom nejste sami.