Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Hned devětadvacet studentů druhého ročníku se v rámci své návštěvy Přírodovědecké fakulty zúčastnilo výuky a zároveň se seznámilo s úskalími vysokoškolského studia i platnými pravidly
„Určitě to bylo zajímavé, ale popravdě mě některé informace celkem vystrašily, protože bych na výšku šel rád. Nečekal jsem, že by to třeba při nesplnění počtu kreditů mohlo být až tak tvrdé,“ říká například středoškolák Dominik Marušinský.
S poptávkou po netradičním dni otevřených dveří přišli přímo zástupci soukromé střední školy PrimMat z Frýdku-Místku.
“My jsme hlavně chtěli, aby měli nějakou představu o vysokoškolském studiu, protože ten rozdíl mezi Vysokou školou a střední je velký. Oni se sice hlásí, ale často ani netuší, co je pak na univerzitě čeká,” vysvětluje učitel matematiky  ze soukromé střední školy PrimMat Tomáš Kopec.
Katedra matematiky středoškolákům nabídla hodiny konstrukční geometrie a matematické analýzy. Na katedře informatiky a počítačů se pak studenti soukromé školy dozvěděli o výzkumu s využitím eye-trackeru a zapojili se do testování.
„Středoškoláci byli celkem zaskočení a moc se neprojevovali. Pozitivní na tom ale je, že jsme je vtáhli do testování. Díky eye-trackeru jsme si mohli ověřit, jak v rámci matematické úlohy reagují na různé grafy a se kterými se jim lépe pracuje,“ přiblížil Ing. Pavel Smolka, Ph.D.
Podobných návštěv středoškoláků na Přírodovědecké fakultě by navíc v budoucnu mohlo být víc.
„Je to určitě zajímavý model, ale bude záležet na kapacitních možnostech výuky i jednotlivých vyučujících. Pokud se to dobře logisticky zvládne, myslím, že je možné s tím dále pracovat a podobnou ochutnávku vysokoškolského studia by mohly nabídnout třeba i další katedry,“ potvrzuje proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání RNDr. Petra Konečná, Ph.D.