Skener je kompaktní, snadno použitelný a také nepřehlédnutelný. Má hned několik nepřekonatelných výhod oproti klasickým stolním skenerům:

  • Zaprvé je to určitě jeho rychlost, protože dokáže naskenovat až 80 snímků za minutu (což je asi tak 10× rychlejší než na klasickém skeneru); jinými slovy, jednu knižní dvoustránku máte v počítači za sekundu a půl.
  • Ovládat se dá hned několika způsoby, ale z naší praxe je jisté, že nejsnadnější a také nejpraktičtější je ovládat jej nožním pedálem. Ano, slyšíte dobře, ruce jsou volné pro rychlé obracení stránek.
  • Naskenované stránky jsou také krásně ostré, protože HD rozlišení dosahuje 18 Mpx.
  • Málokterá kniha z našeho fondu jej překvapí svou velikostí; hravě totiž zvládne pořídit snímek až do velikosti A3.

To pořád není všechno. Díky bočnímu světlu máte jistotu, že ani křídový papír nebude naskenovaný s odlesky. A pokud skenujete jen jeden list, není potřeba jej nijak zarovnávat – skener sám pozná okraje stránky a list papíru vyrovná.

Hlavní předností je ale skenování knih. Dříve se musely namáhat pevné i lepené vazby, aby klasický stolní skener „nahlédl“ až do prostředku knihy. Spousta takových vazeb pak měla svou životnost u konce a musela se opravit.

 

Se skenerem CZUR je to minulostí. Jeho software totiž umožňuje skenovat i ohnuté stránky tlusté, pevně vázané knihy a kompenzovat tak deformaci řádků textu i obrázků, a to pomocí tří laserů. Někdy je nutné stránky knihy přidržet – v takovém případě vám půjčíme speciální návleky na prsty, kterými stránky během snímání zajistíte a které software později sám odstraní.

Po samotném skenování najdete v počítači složku vašich snímků ve formátu JPG, které pak lze konvertovat do PDF. Trochu delším, ale určitě užitečným procesem je převést naskenované předlohy pomocí OCR převodu. Výsledkem bude soubor, ve kterém můžete plnotextově vyhledávat. OCR od ABBYY FineReader v tomto skeneru zvládne rozpoznat 180 jazyků.

Pokud vás to všechno zaujalo, vězte, že od nového akademického roku najdete tyto skenery nejen ve studovně J. Rupnika v hlavní budově knihovny, ale také ve studovnách Filozofické, Pedagogické a Přírodovědecké fakulty.