Se vznikem Vyšší pedagogické školy v Opavě se začala psát i historie naší knihovny a tak byl položen základ našeho knihovního fondu. Každá knihovna vede evidenci dokumentů fondu knihovny v přírůstkovém seznamu, do kterého se zaznamenávají dokumenty v pořadí, v jakém je knihovna v daném roce získala. V knihovně máme dochovanou evidenci od roku 1953. Za celou dobu existence naší knihovny již máme zaplněný celý jeden regál přírůstkovými seznamy z období 1953–2022, za každý rok jeden. Podívejme se tedy, co za zajímavosti můžeme zjistit z ručně psaného přírůstkového seznamu z roku 1953.

První položkou seznamu, která dostala signaturu B 1, je kniha Předtucha od Marie Pujmanové. Tato kniha je stále součástí našeho knihovního fondu. V knize si můžete všimnout razítka Vyšší pedagogické školy v Opavě s uvedením přírůstkového čísla 1/53 a signatury B1. Toto razítko bylo při takzvané retrokatalogizaci, kdy byla zavedena elektronická evidence dokumentů v knihovně, doplněno čárovým kódem a označením Ostravská univerzita. Můžete se také podívat, jak vypadá záznam o této knize v našem online katalogu.

Z první strany seznamu se nám také dochovaly další knihy, například Kladské povídky od Josefa Štefana Kubína (signatura B3), Botostroj od T. Svatopluka (signatura B4), Siné roky Pavla Bojara (signatura B6) či Takový byl od Ludmily Špačkové (signatura B7).

Poslední položkou úplně prvního přírůstkového seznamu je položka 6990 a jedná se o knihu O veliké vlastenecké válce Sovětského svazu od Josifa Vissarionoviče Stalina (signatura B1363c). Můžeme tedy říci, že k 31. 12. 1953 činil fond knihovny necelých sedm tisíc dokumentů. Pro označování fondu se používaly signatury A, B, C dle velikosti knih (A pro knihy s výškou do 18 cm, C pro knihy s výškou nad 24 cm). Toto označování fondu používáme i v současné době z důvodu úspory místa pro uložení knih ve skladu. Dále můžeme najít v seznamu dokumenty se signaturou U, která se používala pro učebnice, a také se signaturou S pro slovníky.

Chcete si prohlédnout přírůstkový seznam z roku 1953 nebo si prolistovat knihy, které jsou součástí našeho knihovního fondu již po sedmdesát let? Rádi byste se dozvěděli více o historii budování fondu naší knihovny? Máte možnost navštívit studovnu Jacquese Rupnika, kde jsme pro vás připravili nejen vybrané přírůstkové seznamy, ale také nejstarší dokumenty z fondu naší knihovny včetně knihy se signaturou B1. Výstavu si můžete přijít prohlédnout do konce října 2023, srdečně vás zveme.