S Ostravskou jsme pozorovali Merkur

Autor: , 10. 5. 2016

Nasadit stylová stínítka, zaostřit do dalekohledu a velkolepá podívaná může začít. K pozorování tranzitu Merkuru se k lidem z Ostravské přidávali i kolemjdoucí.

Lidé z Ostravské univerzity uspořádali pozorování tranzitu Merkuru přes sluneční disk pro veřejnost.

9. května 2016 jste mohli být svědky toho, jak Merkur přechází přes Slunce. Pouhým okem jste si nejspíše ničeho nevšimli, ale pokud jste měli to štěstí a procházeli jste kolem Centra diagnostiky lidského pohybu na ulici Varenské, mohli jste si všimnout skupinky lidí zapáleně hledících do dalekohledu a třeba se k nim i přidat.

Pozorování tranzitu Merkuru zde totiž uspořádal Václav Tvarůžka z Katedry technické a pracovní výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. „Samotné pozorování jsme zahájili se studenty učitelství pro první stupeň, se kterými jsme vyráběli stínítka a stínící filtry pro vizuální pozorování Slunce, a to ve velice pěkných tvarech a provedeních, které byly mezi dětmi i jejich rodiči velmi oblíbené,“ uvádí Václav Tvarůžka.

Kromě ručně vyrobených stínítek byl na místě i dalekohled, s jehož pomocí bylo možné tento jev pozorovat – pouhým okem totiž pohyb maličkého Merkuru přes sluneční disk nezaznamenáte. „V prvním a druhém kontaktu bylo u okuláru těsno a ke studentům se pak naprosto spontánně přidávala i veřejnost, zejména rodiče s dětmi. Na otázku, odkud jsou ty dalekohledy, bylo snadné odpovědět: Z Ostravské univerzity!,“ dodává Tvarůžka s tím, že řada z nich nikdy neměla příležitost podívat se do astronomického dalekohledu a proto takto viděla Slunce poprvé.

Počasí naštěstí celému pozorování přálo, bylo jasno, a proto jste si mohli vychutnat jedinečnou astronomickou podívanou – přechod nejmenší planety (Merkuru) přes naši nejbližší hvězdu (Slunce), která je považována za největší astronomickou událost roku 2016.

Pokud vám tato sláva unikla, nezoufejte, další příležitost budete mít zase v roce 2019 – to bude z území České republiky možné pozorovat první polovinu tohoto jevu. V celém průběhu nám Merkur ukáže své putování přes Slunce zase až v roce 2032.

Fotky z akce: