V moderní budově Fakulty umění bude 44 cvičeben pro instrumentální hudbu, čtyři speciální učebny včetně operního studia, koncertní sál pro 70 diváků, komorní sál MusicLab pro 211 diváků, výstavní prostory ve stylu „bílá kostka“ i laboratoř pro digitální grafiku.

Hudební cvičebny jsou navrženy tak, aby měly výbornou akustiku i zvukovou izolaci, umělcům tak zajistí nejlepší podmínky pro tvorbu i interpretaci. Dvě z nich jsme v budově navštívili.

„Zkušebny jsou od sebe odděleny stěnami z několika sendvičových vrstev a dvojitými dveřmi. Výzvou je tady vzduchotechnika, která místnosti mezi sebou propojuje. Vzájemnou zvukovou izolaci mají zajistit zabudované tlumiče. Dnes jejich funkčnost vyzkoušíme s našimi kolegy z Fakulty umění. Přesné měření pak provedou odborníci na akustiku s profesionálním vybavení,“ uvádí test Michal Bárta.

Vzájemnou zvukovou izolaci mezi místnostmi mají zajistit zabudované tlumiče. Dnes jejich funkčnost vyzkoušíme s našimi kolegy z Fakulty umění.

Dechové trio v jedné, a operní pěvkyně s korepetitorem, jehož piano vyzdvihl před pár dny do třetího patra jeřáb, v druhé místnosti uzavřeli stavaři zatím improvizovanými dvojitými dveřmi. Budou se hudebníci rušit, když spustí forte?

Výsledek zkoušky komentuje Eva Dřízgová. „To, co slyšíme z vedlejší místnosti, je obdobné tomu, co bychom přeslechli přes tři patra v divadle. Mluvenou řeč neslyšíme vůbec. Takové podmínky jsou pro studenty i pedagogy opravdu skvělé,“ popisuje Eva Dřízgová, která novou budovu Fakulty umění navštívila poprvé a hned zde zpívala pro překvapivě velké publikum.

To, co slyšíme z vedlejší místnosti, je obdobné tomu, co bychom přeslechli přes tři patra v divadle. Mluvenou řeč neslyšíme vůbec.

Foto: Patrik Pavlíček

Když už novou budovu Fakulty umění navštívíte, nejde se nezastavit v její největší chloubě, v komorním sále MusicLab. Ten zatím čeká na podlahy a v černě naznačené linii také stropní panely. V tomto sále se při koncertování nebude používat žádná elektronika pro zesílení hlasitosti. Předpokládaná doba dozvuku v tomto prostoru bude designována na 1,8 sekundy. Stejně kvalitní zvuk pro všechna místa v tomto sále zaručí jeho speciální konstrukce známá jako „dům v domě“ se vzduchovou mezerou mezi zdvojenými stěnami, softwarové modelování, tři průběžná měření a následné nastavení akustických panelů.

Prostor komorního sálu zaplnily tóny trubky Zdeňka Halaty. „Už jsem hrál na mnoha místech, včetně chrámů, ale takový zvuk jsem ještě neslyšel,“ komentuje trumpetista několikasekundový dozvuk, který se nesl v rozestavěném MusicLab. Akustiku i v tomto sále budou v několika příštích měsících modelovat odborníci a žádané zvukové podmínky vzniknou až po instalaci akustických obkladů.

Nové budovy Ostravské univerzity v kampusu na Černé louce budou připraveny přijmout studenty v novém akademickém roce 2022/2023.

Kampus vzniká díky projektu MŠMT a finanční podpoře z fondů EU a Ostravská univerzita na něm spolupracuje s městem Ostrava i Moravskoslezským krajem.