Nárůst o 9,5 procenta. Loni k 15. březnu přijali na Ostravské univerzitě 14 734 přihlášek, letos je to přesně o 1 402 více. „Velice nás těší vyšší zájem o studium na Ostravské univerzitě. Ačkoli jsme v to doufali po rekordním Dnu otevřených dveří Ostravské univerzity, kdy si zázemí fakult přišlo prohlédnout na 5 000 návštěvníků,” připomněl lednovou akci rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Velice nás těší vyšší zájem o studium na Ostravské univerzitě. Ačkoli jsme v to doufali po rekordním Dnu otevřených dveří Ostravské univerzity.

Největší počet přihlášek přijali na Pedagogické fakultě (4 819), jen o zhruba 700 méně pak zaznamenali na Lékařské fakultě. „V tomto směru se trend nemění: uchazeči mají zájem o učitelství, a to ve všech stupních. Pokud se zaměříme na jednotlivé obory, pak samozřejmě největší množství přihlášek obdrželo Všeobecné lékařství a také Zubní lékařství,” vyjmenoval trendy vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace Adam Soustružník. Ke studiu Zubního lékařství přijali na Ostravské univerzitě celkem 779 přihlášek, vloni to v dodatečném termínu bylo 422.

Pět programů s nejvyšším počtem přijatých přihlášek:

• Všeobecné lékařství – 1462
  • Psychologie – 851
  • Zubní lékařství – 779
  • Biologie – 618
  • Anglická filologie – 567

„Těší nás trvající velký zájem o Biologii, který předčil třeba tradičně silnou Anglickou filologii. Ale pozitivní je nárůst i u oborů, které v minulosti zůstávaly trochu stranou. Například Technická výchova se zaměřením na vzdělávání má téměř třetinový nárůst přihlášek. Trochu jiný případ jsou Cizí jazyky pro firemní praxi, kde jsem sám zvědav, kolik přihlášek nakonec obdrží. Dva týdny od zahájení přijetí přihlášek jich u tohoto nového studijního programu evidujeme prozatím 27,” uvedl Soustružník a připomněl tak program, který na začátku března zařadila do nabídky Filozofická fakulta a na který je možné posílat přihlášky do 30. dubna.

Těší nás trvající velký zájem o biologii, který předčil třeba tradičně silnou Anglickou filologii.

Fakulta sociálních studií zvažuje prodloužení termínu pro přijetí přihlášek u bakalářských i navazujících magisterských studijních programů do konce dubna 2024. Na dalších fakultách nyní čekají, jak dopadne přijímací řízení v prvním kole. Poté se budou rozhodovat, zda a u jakých oborů fakulty vypíšou druhé kolo.

Ostravská univerzita byla založena v roce 1991. Celkem se skládá z šesti fakult a celouniverzitního ústavu. Na Ostravské univerzitě studuje okolo deseti tisíc studentů ve více než dvou stech studijních programech.