Úterý 28. března 2023 bude mít své čestné místo v historii Ostravské univerzity. Nově otevřený City Campus navštívil prezident Petr Pavel při své první cestě do Moravskoslezského kraje po nástupu do funkce. Jeho první kroky vedly k Lavičce Václava Havla, symbolicky právě zde začal dialog mezi prezidentem, rektorem Petrem Kopeckým, emeritním rektorem Janem Latou a zástupci města a kraje. V duchu ideálů Václava Havla se dále nesla celá prezidentská návštěva.

V gymnastickém sále budovy sportu se Petr Pavel pozdravil s naším studentem a úspěšným gymnastou Radomírem Sližem.

Na prohlídce budovy sportu se Petr Pavel pozdravil v gymnastickém sále s naším studentem a úspěšným gymnastou Radomírem Sližem, který má na kontě několik špičkových soutěžních umístění včetně světového poháru. Návštěva pokračovala přes vnitřní levitující běžecký ovál propojený s biomechanickou laboratoří. Právě zde se zastavila prezidentská delegace k diskuzi s odborníky v oblasti studia lidského pohybu. Skupina pokračovala přes obytnou střechu budovy sportu, která skýtá pozoruhodné výhledy na Ostravu, po širokém venkovním schodišti do druhé budovy City Campusu.

V budově Fakulty umění jsme prezidenta v Komorním sále překvapili árií Antonína Dvořáka Dejte klec jestřábu ze zlata ryzého v podání sopranistky a pedagožky Fakulty umění a také sólistky Národního divadla moravskoslezského Veroniky Rovné. Z rukou emeritního rektora Ostravské univerzity Jana Laty prezident Petr Pavel přijal malbu studentky Ostravské univerzity Kláry Vincourové.

Celá návštěva rezonovala v duchu důstojnosti, respektu a slušnosti.

Při společné večeři pohovořil prezident s vedením Ostravské univerzity, rektorem Petrem Kopeckým, emeritním rektorem Janem Latou, s prorektory Martinem Štěpničkou a Alenou Seberovou, děkany všech šesti fakult Ostravské univerzity, Danielem Jandačkou, Michalem Kalhousem, Rastislavem Maďarem, Zuzanou Václavíkovou, Alicí Gojovou a Robertem Antonínem. „Těší mě, že naši univerzitu navštívil právě pan prezident Petr Pavel, který zastává hodnoty, které se i my snažíme předávat studentům,“ sdělil rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Návštěvu na Ostravské univerzitě zakončil brífink pro novináře, který pan prezident uvedl slovy: „Jeden z hlavních problémů nejen Moravskoslezského, ale i dalších strukturálně postižených krajů, je vzdělávání. Jeho kvalita je zároveň důležitým klíčem, jak udržet především mladé lidi v regionu, a nedopustit tak jeho vylidňování. Proto jsem rád, že jsem se mohl podívat do nového City Campusu Ostravské univerzity, který byl otevřen teprve před měsícem,“ řekl prezident a ocenil, že právě na tomto místě se snoubí promyšlený a strategický přístup kraje ke vzdělávání a jeho intenzivní propojování s výzkumem.

Na svém brífinku mimo jiné prezident reagoval také na aktuální protesty filozofických fakult spojené s podfinancováním vysokého školství. Uvedl, že si nemyslí, že by bylo systémově správné, aby byli učitelé některých fakult, konkrétně filozofických, hodnoceni za stejnou práci hůře než jejich kolegové. „Jsem rád, že pan prezident téma podfinancování vysokých škol vzpomněl ze své vlastní iniciativy se slovy, že nutnou cestou je nové systémové řešení, které je třeba najít v přímé spolupráci s univerzitami,“ uvedl Petr Kopecký.