„A je to!“ – gesto hlavních hrdinů animovaného večerníčku Pat a Mat si jistě vybavíte, anebo nejspíš pochopíte, co znamená, když jej na vás někdo po odvedení práce udělá. Pokud teda nepocházíte třeba z Turecka – tohle gesto se zalomeným loktem je totiž známé primárně v Česku a na Slovensku, a to díky oblíbenému večerníčku o dvou kutilech.

Právě gesty, které jsou důležitými prostředky neverbální komunikace, se zabývá doktor Vítězslav Vilímek z Filozofické fakulty OU. Hovořil o nich ve čtvrtek v pořadu České televize Dobré ráno. „Jsou gesta, která napříč historií zůstávají stále stejná, dokonce už z prehistorických dob známe gesto natažené žebrající ruky. Když se podíváte třeba na opice v naší ostravské zoologické zahradě, tak vidíme pěkný příklad, jelikož ho taky používají. Toto gesto nedoznalo dodneška žádných změn,“ popsal Vilímek v Dobrém ránu. Naopak aktivní znalost posunku Pata a Mata bude nejspíš odcházet se snižující se oblíbeností tohoto večerníčku.

Světové výzkumy hovoří o tom, že za hodinu neformální besedy udělá Fin tři gesta, Ital sto deset a Mexičan dokonce gest sto třicet.

Gesta se ale neproměňují jen napříč časem, rozdílná jsou i napříč různými etniky – například národy v oblasti kolem Středozemního moře mají rády výraznou a častou gestikulaci. „Světové výzkumy hovoří o tom, že za hodinu neformální besedy udělá Fin tři gesta, Ital sto deset a Mexičan dokonce gest sto třicet,“ vysvětluje Vilímek s tím, že stejná gesta můžou mít v odlišných kulturách různé významy.

Ale i v českém prostředí může jedno gesto znamenat pokaždé něco jiného – překřížené paže nutně neznamenají, že by se osoba uzavírala, může mít jen přetížené svalstvo, které si potřebuje odlehčit, nebo se choulí, protože je jí chladno. „Vždycky je třeba se dívat na to, aby ten signál, o kterém si myslíme, že dotyčný směrem k nám vysílá, byl na těle potvrzený několikrát, nejméně třikrát,“ říká Vilímek a doplňuje, že osoba nemusí křížit jen ruce, ale i nohy.

Doktor Vítězslav Vilímek vedl o gestech přednášku na nedávné Noci vědců v rámci Nocvědeckých talks. Pokud jste tento programový bod nestihli, ale téma vás zajímá, přehrajte si záznam čtvrtečního vysílání pořadu Dobré ráno, kde o tomto tématu hovořil. Zapojit se můžete i jako respondenti výzkumu o české gestikulaci.

Zúčastněte se výzkumu české gestikulace, pomůžete české medicíně

Pokud rádi pozorujete lidi kolem sebe a zajímá vás, co znamenají jejich gesta a mimika, můžete se stát účastníkem výzkumu české gestikulace, který provádí Ostravská univerzita. Do studie se mohou zapojit dobrovolníci – muži i ženy ve věku od 18 let.

Výzkumníci zjišťují, jak obyvatelé Česka používají gestikulaci, a získávají tak experimentálně ověřenou základnu, o kterou budou moct opřít vývoj diagnostické aplikace zaměřené na odhalování závažných duševních onemocnění.

Výzkum provádí Ostravská univerzita v rámci řešení projektu Technologické agentury ČR „Vývoj telemedicínské platformy pro rozvoj kognitivních funkcí“. Ve spolupráci s dalšími organizacemi v něm vytváří zdravotnickou aplikaci, která je založena na identifikaci významů gest a mimiky.

Do výzkumu se můžete zapojit pohodlně online z vašeho počítače nebo telefonu. Budete si prohlížet krátká videa se záznamy gestikulace a mimiky a odpovídat na otázky ohledně jejich významů. Několik otázek, nezbytných pro vyhodnocení odpovědí ve správném kontextu, se bude týkat také vaší osoby. Účast ve výzkumu zabere jen 15–20 minut vašeho času.

Pokud máte zájem, ozvěte se, prosím, na adresu výzkumného týmu vyzkumgestikulace@osu.cz.