Již druhým rokem probíhá v Centru diagnostiky lidského pohybu při Pedagogické fakultě Ostravské univerzity měření v rámci unikátního projektu HAIE (Healthy Aging in Industrial Environment/Zdravé stárnutí v průmyslovém prostředí), výzvy Excelentního výzkumu Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Ten zkoumá vlivy vybraných rizikových faktorů životního prostředí a životního stylu na zdraví a stárnutí populace v průmyslovém regionu. Samotný projekt se skládá ze čtyř výzkumných programů. Program 4, realizovaný právě v Centru diagnostiky lidského pohybu, pak sleduje, jak dlouhodobý pohyb ve znečištěném životním prostředí ovlivňuje zdraví a kvalitu života.

V posledních dnech mohla řada z vás zaznamenat pohyb našich studentů s „HAIE stánkem“ v ulicích Ostravy. A množí se proto dotazy, zdali je stále možné se do výzkumu přihlásit. „Měříme do konce srpna, proto máte stále možnost zapojit se, a to i společně s vašimi kolegy, kamarády, či rodinnými příslušníky,“ potvrzuje Lukáš Cipryan, vedoucí Centra.

V Programu 4 jsou zkoumáni lidé (nekuřáci ve věku 18 až 65 let) z Moravskoslezského kraje jako z regionu znečištěného a lidé z Jihočeského kraje jako kontrolního regionu, které přivážíme na testování k nám do Ostravy. V rámci měření účastníci absolvují dvoudenní testování v moderním laboratorním zázemí Centra diagnostiky lidského pohybu Ostravské univerzity a poté jsou jim na rok zapůjčeny FitBit náramky ke sledování jejich pohybové aktivity. Kromě nevšedního zážitku si tak účastníci výzkumu odnesou i část svých výsledků – např. informace o složení těla, výsledky zátěžového testu nebo snímky z magnetické rezonance. Dozví se tak něco o svém zdraví a zdatnosti. A jako poděkování za účast obdrží „sporťácký“ dárek a finanční odměnu ve výši až 1 200 Kč (tj. 1 020 Kč po odečtení 15% daně).

Mnoho účastníků realizuje měření v páru nebo s kolegy (k dispozici jsou i dvoulůžkové pokoje) a testování v Centru diagnostiky lidského pohybu tak pojímají jako rodinný výlet či teambuilding. Výsledky si pak porovnávají a testování vnímají i jako výzvu, zábavu a zpestření každodenní rutiny.

Pokud chcete zjistit více o našem projektu nebo si ověřit, zda splňujete kritéria pro zařazení do výzkumu, navštivte naše stránky 4haie.cz.