Ve středu zavítal na půdu Ostravské univerzity významný český publicista, historik a první polistopadový předseda české vlády Petr Pithart. V debatě se studujícími, zaměstnankyněmi a zaměstnanci univerzity jej doprovodil další host – novinář a disident Jan Urban. Setkání moderoval předseda Akademického senátu OU Tomáš Drobík.

Nejprve vzácného hosta na půdě Ostravské univerzity přivítal rektor Petr Kopecký, Petr Pithart následně pokračoval krátkou přednáškou zaměřenou na politický systém naší republiky. Hned v úvodu se zamyslel nad samotným státním zřízením země, kterou jeho tehdejší vláda po revoluci chtěla uspořádat jako zemský stát. „Byl jsem od začátku přesvědčen, že tak to má být – bylo tomu tak po tisíc let. Bohužel jsem narazil na typickou čechostřednost, nebo spíše pragocentrismus,“ uvedl s tím, že opuštění této koncepce považuje za zásadní chybu.

Dále se zaměřil na vývoj a specifika českého stranického systému, od první republiky plynule přešel a věnoval se současné politické scéně. Připomněl důležitost svobodné a otevřené politické soutěže, protože právě tyto podmínky umožňují fungující kontrolu moci. „Je pravděpodobné, že po příštích volbách bude vláda sestavena ze stran, respektive hnutí, přičemž ani jedna z nich se nebude hlásit k odkazu 17. listopadu,“ upozornil.

Moderátor Tomáš Drobík v diskuzi připomněl, že s Ostravskou univerzitou je Petr Pithart historicky neodmyslitelně spojen – byl to totiž právě on, kdo jako předseda vlády v roce 1991 podepsal zákon zřizující Ostravskou univerzitu. „Tehdy jsme si uvědomovali, že jedním z prvních kroků musí být boj proti pragocentrismu – a právě proto bylo důležité zakládat nové univerzity mimo hlavní město. Kolem přijetí tohoto zákona ale panovalo v České národní radě silné napětí, někteří tvrdili, že jde o rezignaci na standardy velkých evropských univerzit. My jsme ale věděli, že je potřeba někde začít. Připouštěli jsme si, že některým univerzitám se to třeba nepodaří, jiné mohou dlouho klopýtat… věděli jsme ale, že to musíme zkusit,“ uvedl Pithart. Prohlasování zákona navzdory tlaku české pravice označil za jeden z významných úspěchů své politické dráhy.

Petr Pithart je významný český publicista, právník, historik a někdejší přední postava českého disentu. Byl signatářem Charty 77 a je autorem řady publikací, například Obrana politiky a Osmašedesátý, a spoluautorem knihy Češi v dějinách nové doby, která otevřeně reflektovala kontroverzní momenty české historie. Po roce 1989 se aktivně zapojil do politiky – v letech 1990–1992 byl předsedou české vlády, později předsedou Senátu ČR.