Ocenění Zlatá stuha za významný přínos literatuře pro děti a mládež převzala ve čtvrtek 6. června v pražském Muzeu literatury profesorka Svatava Urbanová. Zorientovat se v široké nabídce knížek pro děti a mládež pomáhá široké veřejnosti už přes čtyřicet let.

„Cenu za celoživotní přínos literatuře pro mládež se literárním historikům, teoretikům a kritikům málokdy uděluje. Byl to takový vstup do Síně slávy. Šlo o neopakovatelnou atmosféru, došlo k jedinečným setkáním, protože jsme byli na stejné lodi,“ svěřuje své bezprostřední dojmy Svatava Urbanová.

Šlo o neopakovatelnou atmosféru, došlo k jedinečným setkáním, protože jsme byli na stejné lodi.

Profesorka Svatava Urbanová je oceňovanou odbornicí, která pomáhá odborné a laické veřejnosti orientovat se ve složitém labyrintu knižní nabídky zejména pro děti a mládež. Zabývá se současnou českou literaturou a sociologií literatury, dlouhodobě a cíleně se soustřeďuje na reflexi české literatury právě pro děti a mládež. Je uznávanou literární historičkou, teoretičkou a kritičkou.

Za půl století svého působení nejdříve na Pedagogické fakultě, po založení Ostravské univerzity na Filozofické fakultě OU, má na svém kontě více než dvacet odborných monografií, v řadě svých prací se intenzivně věnuje také regionálním studiím. Její práce jsou známy rovněž v Polsku, na Slovensku a ve Španělsku, kde pravidelně přednáší (v Barceloně, Madridu, Prešově, Katowicích či Wroclavi).

Svatava Urbanová je držitelkou dalších prestižních ocenění, v roce 2022 obdržela z rukou ministra kultury Martina Baxy medaili Artis Bohemiae Amicis za dlouholetou vědeckou práci. Medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská IBBY (International Board on Books for Young People) ji ocenil Plaketou Ĺudmily Podjavorinské za zásluhy v šíření dětské slovenské literatury v zahraničí.

Medaili Artis Bohemiae Amicis převzala z rukou ministra kultury prof. Svatava Urbanová

Ocenění Zlatá stuha

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí.

Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví.