Je to již více než dva měsíce, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu a rozpoutalo konflikt, jaký si západní společnost dokázala jen těžko představit. Tato tragédie, kvůli které své domovy muselo opustit více než 13 milionů Ukrajinců, vyvolala obrovskou vlnu solidarity napříč celou naší společností, díky čemuž mohla být poskytnuta pomoc mnoha běžencům.

Některé uprchlíky u sebe již ubytovaly české rodiny, jiní si našli vlastní bydlení či dočasně přebývají na univerzitních kolejích. Kvůli prodlužující se válce jsou nuceni k opuštění svých domovů navíc stále další Ukrajinci, kteří potřebují pomoci se zajištěním základních potřeb. Ne všem se však dostane podpory ze strany Potravinové banky.

Z tohoto důvodu se vedení Ostravské univerzity ve spolupráci s Poradenským centrem rozhodlo uspořádat potravinovou sbírku pro ukrajinské běžence. Sběrná místa budou otevřená od středy 27. dubna do středy 4. května, tedy po dobu jednoho týdne.

Kde sběrná místa najdete?

Přispívat můžete trvanlivými potravinami, hygienickými potřebami či školními potřebami pro děti. „Vhodné jsou například masové konzervy, těstoviny, luštěniny, mouka, mléko či přesnídávky. Ze školních potřeb pak pastelky, fixy, nůžky nebo omalovánky,“ uvedla vedoucí Poradenského centra Kamila Hýbnerová.

Výtěžek sbírky poputuje ukrajinským rodinám, které jsou ubytované na kolejích Jana Opletala na Slezské Ostravě. Část obdrží také Ukrajinci přebývající v českých rodinách, a to prostřednictvím Organizace pro pomoc uprchlíkům.