Příběh betléma Pedagogické fakulty Ostravské univerzity začal u obyčejné dřevěné tabule, která zůstala nevyužitá v novém areálu dílen fakulty. Právě tato zelená tabule se stala základem betléma vytvořeného pedagogy a studenty učitelství. Tvůrci betléma, pracovníci Katedry technické a pracovní výchovy, Václav Tvarůžka, Jan Vaněk a Jana Šindlerová se studenty technické výchovy a učitelství mateřských škol postavili betlém pro Ostravu.
Tabule, která sloužila k předávání znalostí, nyní prostřednictvím ostravského betléma nabízí nejen pohled do historie, ale i kulturní souvislosti. Připomíná, že horníci se zdravili pozdravem „Zdař Bůh“ a že Ostrava vděčí za svůj rozvoj lidem, kteří měli odvahu sfárat do hlubin země, spoléhat na technické inovace a práci báňských inženýrů. Mnoho úspěchů však bylo vykoupeno tragickými osudy horníků a jejich rodin.
Betlém zachycuje příběhy Ostravy tak, aby zábavnou formou ukázal, co všechno k tomuto městu patří. Zároveň slouží jako vzdělávací pomůcka pomáhající poznávat historii a příběh Ostravy. Stačí pozorně vnímat symboly a objekty v betlému. Ostrava není jen moderní město, je to město s bohatou historií. Můžete zahlédnout Landeckou venuši, která snad také 23000 let očekávala příchod Mesiáše, těžní věže nebo haldu Ema, v níž stále doutná skrytá energie.
Svatá rodina by dnes našla své místo pod mostem Miloše Sýkory, jenž je výstižným ostravským symbolem nejen chudoby, ale také boje proti zlu válečných konfliktů a boje za svobodu. Jesličky umístěné pod mostem paradoxně odrážejí realitu současných měst lépe než idylické stáje a sláma, která se dnes ve městech nevyskytuje. Možná by ji mohly nahradit proužky papíru z kancelářských skartovaček. Herodesovu krutost symbolizuje tank, jenž odkazuje na skutečnost, že zločiny se páchají i dnes.
V pozadí betléma se tyčí halda Ema, z níž se stále kouří, a Lysá hora jako symbol Beskyd s ovečkami, kde žila Maryčka Magdonova a další rodiny poznamenané průmyslovou érou. Svatý Josef je zobrazen jako pravověrný Žid, připomínající židovskou komunitu, která významně ovlivnila Ostravu. Tři králové jsou zde čtyři, protože legenda hovoří i o čtvrtém králi rozdávajícím své dary chudým.
V betlému najdete také ZOO, slona, velblouda a další zvířata k betlémům neodmyslitelně patřící. Nechybí ani budova Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, nový kampus sloužící sportu či stylizované domečky z Mariánských Hor, které vytvořili sami studenti. Slezskoostravský hrad, dříve stojící na kopci, se stal dalším vyobrazeným historickým symbolem.
Betlém se neustále vyvíjí. Jeho součástí je také přání do budoucna – stylizovaný model plánované ostravské filharmonie, která snad za několik let obohatí město. Celý betlém znázorňuje lidskou solidaritu, spolupráci a radost z obdarování druhých.
Tvůrci betléma vám přejí požehnané a radostné Vánoce!
Ostravské veřejnosti byl betlém představen na závěrečném koncertě festivalu Hudební současnost v první neděli adventní v Kostele sv. Ducha v Ostravě Zábřehu.