Galerie Fakulty umění (GAFU) je jednou ze dvou výstavních prostor, které spravuje Ostravská univerzita. Společně s Galerií Student vytváří jedinečné zázemí pro prezentaci tvorby studentů, absolventů a pedagogů. Stává se tak přirozeně komunikační platformou. Místem, kde může umělec svobodně předat své výtvarné sdělení a získat zpětnou vazbu.
Své sdělení o skutečném významu práce nyní v GAFU prezentuje malíř Jiří Kuděla. Výstava Svár a brus, trvající do 13. března, svým názvem zcela přímo odkazuje k tematice vystavených děl, tedy k svařování a broušení. Těmi se prolíná soustředěnost a smysl lidského počínání, ve chvílích, kdy člověku vzniká něco nového pod rukama.
Když svařujete, musíte i brousit. Jen tak docílíte kvalitního spoje. Podobně neodlučitelný je i člověk a místo – prostor, ve kterém tvoří, reálný svět, který ho obklopuje. A právě práce nás v tomto současném komplikovaném světě ukotvuje. „V dynamických a vrstevnatých malbách se v obecném smyslu vyjevuje téma napětí mezi žitou zkušeností a nezúčastněným pozorováním,“ objasňuje kurátorka výstavy Kateřina Štroblová.
Jiří Kuděla pochází ze Zlína a v současné době žije a tvoří v Ostravě, kde je odborným asistentem v ateliéru Malba II. na Fakultě umění OU. Vystudoval ateliér prof. Jiřího Načeradského na FaVU VUT v Brně. Svá studia si rozšířil ve Španělsku a v Polsku na ASP Wroclaw, kde získal doktorát. Ve své malířské tvorbě se od počátku věnuje každodenním bezprostředním záznamům skutečnosti jako jsou pohledy do prostorů a portréty. Maluje známá místa a členy rodiny. Zajímá se o lidské tváře, ty však dekonstruuje, rozmazává, hraje si s proporcemi. Napětí jeho dílům dodávají náhlé proměny tvarů, linií a dlouhé nepřerušované tahy štětcem.
Jedna ze základních tezí programu GAFU zní: Galerie jako laboratoř. „Galerie slouží jako laboratorní prostor, kde mohou studenti experimentovat, ověřovat sdělnost a kvalitu vlastní tvorby a učit se, jak ji co nejlépe představit nejenom spolužákům a pedagogům, ale i širší veřejnosti,“ vysvětluje Štroblová. Pravidelně zde probíhají kurátorské výběry studentských prací. Kromě prezentace vlastní tvorby se studenti zapojují i do provozu galerie, její produkce včetně organizace výstav. Podílejí se na instalacích a deinstalacích. „Galerijního provozu se v rámci studia účastní i studenti a studentky oboru Produkce v kulturních a kreativních odvětvích,“ doplňuje kurátorka galerie.
GAFU zahájila svou činnost v roce 2018. Původně sídlila v centru města Ostravy v budově Fakulty sociálních studií, před dvěma lety však získala výstavní prostory v nové budově Fakulty umění na Černé louce. Galerie se soustředí na současné umění, u kterého zdůrazňuje jeho mezioborový charakter. Vedle studentských výstav je velká část výstavního programu věnována autorům aktuálně spojených s FU a prezentaci umělců spojených s lokální, ostravskou scénou.
Galerie Fakulty umění navazuje mimo jiné i spolupráce s dalšími uměleckými institucemi. „Část výstavního programu je tak vyhrazena prezentaci uměleckých škol z ČR i ze zahraničí a společným kolaborativním projektům,“ podotýká Štroblová. Galerie pravidelně vyhlašuje takzvané open cally. Tedy výzvy, do kterých se mohou přihlásit umělci a kurátoři se svými projekty.
Soutěžní konkurzy typu open call jsou určeny jednotlivcům, skupinám nebo kolektivům z ČR i ze zahraničí. Koncepce výstavních projektů není tematicky ani mediálně omezena. Kritériem výběru je kvalita výstavního projektu zasazená do aktuálního kontextu. Zaslané projekty jsou poté posouzeny galerijní radou GAFU.