V pátek a sobotu (1. až 2. března) se OUshop otevře na nezvyklém místě – ulici Mlýnskou doplní na dva dny stánek na Knižním festivalu na Černé louce. Ten nabídne top autory knížek, autogramiády, zajímavé workshopy i poutavé besedy. „V rámci festivalu nabídneme návštěvníkům dvacetiprocentní slevu na veškerý sortiment, tedy univerzitní publikace, beletrii a třeba taky dětskou literaturu. Zároveň chystáme výprodejové okénko knih, kde cenovky začínají na deseti korunách,“ popisuje vedoucí OUshopu Markéta Slivková a připomíná také dlouholetou spolupráci s nakladatelstvím Academia. „Jsme takovou prodlouženou rukou Nakladatelství Academia v Ostravě. Na našem stánku hned vedle scény Voices of Freedom & Deník N se v pátek v průběhu festivalu zastaví ředitel nakladatelství a spisovatel Jiří Padevět.“

Víte, že OUshop nabízí kromě skript, studijních materiálů a publikací Ostravské univerzity také literaturu pro děti? Širokou nabídku obchodu a knihkupectví tvoří knihy z malých nakladatelství, jako je Pipasik, Běží liška nebo Utopia libri a Peoplecomm. Na knižním festivalu si kromě knih bude možné pořídit i další výrobky: třeba knihomolské nálepky nebo předměty s univerzitní tematikou.

Právě zmiňovaný Jiří Padevět bude také součástí páteční debaty Centra Pant s rektorem Ostravské univerzity Petrem Kopeckým a zástupkyní šéfredaktora týdeníku Respekt Andreou Procházkovou na téma Prožíváme soumrak svobody a demokracie? (pátek 1. března 16:00–17:30, scéna Voices of Freedom & Deník N). Ještě o tři hodiny dříve se v Komorním sále koná beseda Ostravské univerzity o knize Vzpomínky Ing. Jana Kubly na starou Moravskou Ostravu. Memoáry odhalují civilní pohled na vývoj města, národnostní různorodost společnosti i řadu konkrétních postav a událostí. Téma osobně představí profesor Aleš Zářický, doktor Viktor Velek , Vítězslav Uvíra a Veronika Gebaeurová.

Tváří pátého ročníku Knižního festivalu v Ostravě je spisovatelka a koreanistka Nina Špitálníková. V rámci doprovodného programu festivalu představí organizátoři nejen besedu s autorkou knihy Severka, ale také další debaty a přednášky celkem na třech scénách. Knižní festival v Ostravě nabídne přednášky, křty knih, autogramiády spisovatelů a setkání s nejznámějšími autory současné literatury. Součástí festivalu bude opět zóna malých nakladatelů, herní zóna, tvůrčí dílny či workshopy, odpočinková zóna s kavárnou, soutěže a tematické výstavy.