Brouzdáte se rádi krajinou a občas se sami sebe ptáte, na jaký druh rostliny nebo živočicha jste natrefili? V digitální éře s sebou milovníci přírody do lesa dávno nemusejí tahat kapesní atlasy nebo encyklopedie. Aplikace v chytrém telefonu je mnohdy dokáží víc než slušně zastoupit. Hned několik z nich nese značku Ostravské univerzity.

Historie aplikací

Když před časem studoval na ostravské Přírodovědecké fakultě známý zpěvák Dan Bárta, zrodila se myšlenka na vznik speciální aplikace pro chytré telefony a tablety, která by i naprostým laikům ukázala krásu vážek. Původní myšlenky se chytili mladí studenti a vědci Ostravské univerzity a světu pod hlavičkou vývojářského týmu Biorecords představili v roce 2017 svého Lovce vážek CZ. Ten během několika málo vteřin proměnil chytrý telefon v bezplatnou a jednoduše dostupnou digitální encyklopedii. Média mluvila o novince z Ostravy v superlativech a Dan Bárta, zpěvák a nadšený odonatolog se stal tváří aplikace, která měla potenciál zaujmout masy, zpopularizovat vážky a alespoň trochu přispět k jejich ochraně. Milovníci přírody tak začali ze zvědavosti ve vzduchu máchat mobilními telefony na letící vážky a zkoušeli si o nich zjistit víc.

Vážky a občanská věda

Bezplatná pomůcka od biologů, ochránců přírody, informatiků a matematiků Ostravské univerzity ale měla ještě jeden na první pohled nenápadný rozměr. Univerzitní vědci počítali s tím, že díky aplikaci získají pomocníky, kteří jim dobrovolně pošlou cenné údaje pro jejich výzkum vážek v Česku. Naplno tak chtěli využít principy tzv. občanské vědy (tj. Citizen Science), která pomáhá výzkumníkům napříč světem získávat data pro výzkum v různých oblastech. Nadšenci, kteří začali mapovat vážky v Česku se tak zařadili po bok dalších „občanských vědců“, kteří ve světě pomáhají například objevovat exaplanety, mapovat dialekty nebo rostliny. Ostravským výzkumníkům se záhy potvrdilo, že se můžou opřít o nadšené amatérské kolegy, kteří jim ochotně posílají fotky i souřadnice vážek. Ověřili si tak, že občanská věda může při správném zapojení veřejnosti výborně fungovat.

Webová verze aplikace

Vývojářský tým Ostravské univerzity si ale uvědomoval i rezervy. Na roli amatérských výzkumníků se vyptávali také milovníci přírody, kteří by za nic na světě nevyměnili své tlačítkové telefony za modernější přístroje. Členové Biorecords tak přišli s přístupem do aplikace přes internetový prohlížeč.  „Při přístupu z běžného počítače můžou na stránce Biorecords využít stejné funkce jako v mobilní aplikaci. K dispozici tak mají druhový rozpoznávací systém, katalog vážek ČR nebo si můžou zobrazovat a kontrolovat své vlastní záznamy,“ potvrzoval před rokem za vývojářský tým Biorecords Martin Prášek.

Rozšíření portfolia aplikací

Píše se rok 2020 a aplikaci Ostravské univerzity Lovec vážek CZ si do chytrého telefonu stáhlo přes 1500 lidí. Původní myšlenka se tak dočkala naplnění a ostravští vědci získávají pravidelně cenná data pro výzkum od svých amatérských kolegů. Stejný princip teď chtějí mladí výzkumníci využít také pro další výzkum. Vývojářský tým Biorecords připravil dvě novinky, které mají pomoci dalším živočišným druhům a zároveň rozšířit počet občanských vědců v Česku. Do konce června chtějí do ostrého provozu spustit Lovce rovnokřídlých CZ i Lovce obojživelníků a plazů CZ.

Propojení všech aplikací

Po vážkách si tak milovníci přírody budou moci zblízka posvítit na kobylky, cvrčky a další zástupce rovnokřídlého hmyzu nebo právě na různé druhy obojživelníků a plazů. Podklady pro obě aplikace vycházejí z dostupné literatury ale třeba také z Nálezové databáze ochrany přírody Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Princip fungování obou aplikací jsme příliš neměnili. Vše tak znovu stojí na pečlivě připravených databázích a identifikačním algoritmu, který dokáže určit příslušný druh. Doufáme, že lidem zjednodušíme orientaci v živočišné říši a oni nám na oplátku zase pomůžou se sběrem dat pro náš výzkum. Všechny naše aplikace navíc po nainstalování najdou v jediném rozhraní. Budou tak mezi nimi moci jednoduše přepínat,“ říká vedoucí vývojářského týmu Biorecords Stanislav Ožana.

Zapojte se do výzkumu!

Aplikace můžou mít také výrazný edukativní dopad. Už teď biologové ostravské Přírodovědecké fakulty plánují, že díky nim vytvoří přímo v přírodě interaktivní workshopy pro žáky základních a středních škol. Z lavic se tak s telefonem vypraví přímo na vybraná místa a zkusí si roli malých vědců. Pokud chcete ostravským vědcům pomoci s výzkumem máte šanci. Na lovení některých živočišných druhů nepotřebujete síťku, ale mobilní telefon, tablet nebo počítač. Lovce vážek CZ si můžete během chvíle stáhnout do chytrých zařízení s operačním systémem Android i iOS. Stejně tomu bude i u nově připravovaných aplikací, které jsou těsně před slavnostním spuštěním. V současnosti už poslední dvě aplikace můžou lidé používat v testovacím režimu na zařízeních, která běží na systému Android.