K ostravskému létu už neodmyslitelně patří Colours of Ostrava. A ke Colours of Ostrava zase patří Meltingpot, nezávislý projekt poskytující prostor pro diskusi i zamyšlení. Světoznámá jména z nejrůznějších profesních oblastí i koutů světa se nám na čtyři dny sjedou do industriálního, ale v posledních letech i kulturou bijícího, srdce Ostravy.
Na Meltingpotu bude mít navíc Ostravská po dva dny svou stage, kde budou diskutovat jak osobnosti z naší univerzitní půdy, tak zajímaví hosté – experti z oboru překypující zážitky z praxe. K tomu všemu si Ostravská připraví zajímavé workshopy, ze kterých si odnesete nejeden zajímavý dáreček.
Tak se za námi 15. nebo 16. července nezapomeňte stavit!
Na jaký program Ostravské se na Meltingpotu můžete těšit?
NENÍ UPRCHLÍK JAKO UPRCHLÍK: PÁTEK 15. 7. 14:00 – 15:00
Kateřina Glumbíková | Barbora Klinovská | Kateřina Sidiropulu Janků, moderuje: Bob Kartous
Ruská invaze na Ukrajinu zapříčinila migraci miliónů obyvatel Ukrajiny do Evropy. Setkali se se vstřícným přijetím v Česku? Jak jsou na tom uprchlíci z jiných zemí? Kam sahají počátky určité nedůvěry k uprchlíkům, a proč nastává až po prvotní vlně pomoci? Proč se ze začátku pro pomoc druhým nadchneme a proč naše úsilí časem opadá. Role jednotlivce, společnosti, státu a mezinárodních organizací. Integrace uprchlíků do běžného života v cizí zemi.
UMĚLÁ INTELIGENCE. MÁME SE BÁT? PÁTEK 15. 7. 15:15 – 16:15
Petr Hurtík | Sara Polak, moderuje: Miky Škoda
Umělá inteligence rozpolcuje názory ve společnosti – někteří se jí bojí a odmítají ji, zatímco druzí vidí ve vývoji umělé inteligence budoucnost. Máme důvod se umělé inteligence obávat? Jak je to s dilematem autonomního rozhodování, masovým sledováním, nezaměstnaností a umělou inteligencí dnes a jak to může být zítra. Pohled na otázku, zda regulace umělou inteligenci místo rozvoje brzdí.
CHYTRÉ TELEFONY – HROZBA NEBO VÝZVA VZDĚLÁVÁNÍ? PÁTEK 15. 7. 16:30 – 17:30
Libor Klubal – expert na mobilní technologie ve výuce
Dnes již 89 % dospívající mládeže vlastní chytrý telefon a téměř neustále se zapojují do online dění dnešního světa. Ačkoliv se poslední výzkumy liší v závěrech, jaký dopad mají digitální technologie na blahobyt dospívajících, rodiče a odborníci jsou stále znepokojeni dopadem neustálé konektivity k internetu a sítím. Jak je to se závislostí mladé generace na chytrém telefonu? A nejde této závislosti využít třeba i ve škole?
PATŘÍ TANKY DO VEŘEJNÉHO PROSTORU? SOBOTA 16. 7. 14:00 – 15:00
Václav Kaška | Jiří Surůvka, moderuje: Ondřej Slach
Na Slezské Ostravě, i na jiných místech v Česku i v regionu dodnes stojí osvobozenecké tanky. Někde jsou součástí muzeí, jinde je umělci natírají a přetvařují a umisťují do veřejných prostor. Například děti již od útlého věku vnímají existenci pomníků i jejich příběhy. Posiluje se tímto kult osvoboditelů? Je toto umísťování pomníků a bojových vozidel symbolickou okupací prostoru a měli bychom ve veřejných prostorách tyto tanky nechávat, i když nyní stejný stát zabíjí občany jiné národnosti? Jak lze vůbec přistupovat ke ztvárňování historie ve veřejném prostoru. Pohled na problematiku odstraňování a umísťování pomníků, strhávání soch a přejmenovávání ulic.
JE VÁLKA KATALYZÁTOREM CELOSPOLEČENSKÝCH ZMĚN? SOBOTA 16. 7. 15:15 – 16:15
Andrea Pokludová | David Černín, moderuje: Václav Kaška
Jak ovlivnila první světová válka společnost a jak se tato změna reflektovala v literatuře, náboženství a jak ovlivnila Česko? Co se stane se společností, když nastane celospolečenská změna? Dá se zde najít paralela se situací v dnešní době? S příchodem první světové války lidé ztratili své ideály, s válkou a koncem Rakouska-Uherska ztratili také víru v Boha. Toto prázdné místo zaplnili novou vzestupující levicovou ideologií. Může něco podobného stát i dnes?
PO ČEM ČÍNA TOUŽÍ? SOBOTA 16. 7. 16:30 – 17:30
Lukáš Laš | David Jakš, moderuje: Tomáš Drobík
Nejlidnatější stát světa, jehož význam na mezinárodním poli rapidně vzrůstá, čelí v tomto století mnoha výzvám, ať již demografickým, hospodářským, ekologickým či politickým. Jak se změnily během posledních dekád postoje Číny vůči světu? Stala se Čína supervelmocí a skutečně by se dalo nazvat 21. století stoletím Číny? Je nyní Čína rovnocenným partnerem západu, nebo je vnímána jako hrozba? Kam vůbec Čína směřuje? Na této debatě se dozvíte vše, co potřebujete vědět o současné Číně.
Workshopy
Výroba šumivých bomb do koupele
Ukážeme vám, jak na výrobu barevných šumivých bomb do koupele pomocí běžně dostupných surovin, které najdete i u vás doma. Smíchejte jedlou sodu, kyselinu citrónovou, škrob, sůl do koupele, přidejte svůj oblíbený esenciální olej a odneste si vlastnoručně vyrobenou „bombu“ s sebou domů.
Včelí svět
Získejte více informací o včelách, úlech, medu a zúčastněte se workshopu, kde uvidíte na vlastní oči živý úl. Zároveň si na stanovišti vyrobte vlastní svíčku ze včelího vosku, kterou si odnesete jakou malou pozornost domů.
Placky pro Ukrajinu
Seznamte se s plackovačem. Vyberte si grafický design, který se vám líbí a vyrobte si svou vlastní placku. Můžete zde přispět na transparentní účet Ostravské univerzity, jehož výtěžek bude věnován ukrajinským studentům.
Trénink první pomoci a medvídková nemocnice
Studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity v rámci neziskové organizace IFMSA CZ Ostrava si pro vás připravili ukázku první pomoci, kterou si vyzkoušíte a osobně natrénujete na umělých figurínách. Ti zručnější z vás se pak můžou pustit do držení chirurgických nástrojů a nácviku chirurgických stehů na napodobeninách kůže. Na ty nejmenší čeká nemocný plyšový medvídek, který potřebuje pomoc všech dětí v okolí. Naši doktoři z medvídkovy nemocnice na zákeřnou nemoc sami nestačí a proto potřebují spoustu pomocníků. Máte kuráž? Přijďte nám pomoci vyléčit našeho medvídka.
Starý papír, nová vazba
Navštivte workshop recyklované knižní vazby – naučte se svázat si bloček japonskou vazbou, který vychází z čínského tradičního knihařství. Jednoduchou metodou si svážete zápisník, památník nebo skicář a to navíc z recyklovaných materiálů.