Studentská komora Akademického senátu OU v součinnosti s VŠB-TUO s městem Ostrava pořádá akci, která bude důstojně připomínat události vážící se k 17. listopadu let 1939 a 1989. Společným cílem je vytvořit tradiční oslavy připojující se k mnoha dalším městům v republice, posílit komunitního ducha a poskytnout nejen Ostravanům místo k setkávání nad událostmi a hodnotami pro náš národ tak důležitými – svobodou, demokracií a také pamětí.

Symbolem akce je světlo – její program začíná besedou v Porubě, po hromadném přesunu následuje světelný průvod centrem města se zastávkami na významných místech, včetně symbolického očistění pamětní desky. Po samotném pietním aktu a zpěvu československé hymny nebude chybět ani tematické hudební vystoupení v podání Martina Chodúra a jeho kapely MACH. V průběhu trvání akce budou na přilehlou budovu promítány a následně i komentovány archivní snímky. Program zakončí vystoupení studujících Ostravské univerzity a neformální beseda.

Cílem je vytvořit tradiční akci, která bude adekvátně připomínat události 17. listopadu, aktivizovat širokou veřejnost, vzdělávat ji a poskytovat místo setkávání v den, který byl pro naši společnost zlomový. Akce je postavena tak, aby se jí mohli zúčastnit všichni bez ohledu na věk a obsahem se dotýká historie, kultury i města – jde tak o komplexní připomínku demokracie, svobody a vzpomínku na oběti předchozích generací. Dochází tak k propojení, uchovávání vzpomínek a zvyšování povědomí o společné historii a významných místech.