Operní akademie Ostrava – Škola žárlivých

Autor: , 3. 2. 2020

Studenti Fakulty umění na jevišti i v orchestřišti. Studentská představení pouze 24. a 25. února.

Po roce jste opět srdečně zváni na jedinečná studentská operní představení. Škola žárlivých je již druhou inscenací vznikající pod křídly společného projektu Fakulty umění Ostravské univerzity a opery Národního divadla moravskoslezského – Operní akademie Ostrava. Studenti sólového zpěvu Fakulty umění se potkají v alternacích s profesionálními sólisty. Doprovodí je rovněž orchestr Fakulty umění a Janáčkovy konzervatoře Ostrava Youth Orchestra.

Ve studentském obsazení bude opera uvedena pouze ve dvou premiérách a to v pondělí 24. a v úterý 25. února vždy v 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka.

Vstupenky na 24.2.

Vstupenky na 25.2.

A na co Vás vlastně zveme?

Na komickou operu o dvou dějstvích z roku 1778, která se ve své době stala jednou z nejpopulárnějších oper Antonia Salieriho, kapelníka na císařském dvoře Josefa II. Jde o zábavný příběh o partnerských vztazích, který hýří převleky i situačním humorem v duchu italských komedií. Těžištěm děje je zkouška, kterou režíruje někdo další – a velice připomíná již operu na libreto Lorenza da Ponteho Così fan tutteŠkola žárlivých je však daleko frivolnější, naplněná extrémními výbuchy láskyplné vášně i žárlivosti, ale také kontrastně chladnou lhostejností v rámci tří párů rozdílných společenských postavení.

Pro nastudování byla zvolena pozdější, vídeňská verze díla z roku 1783.

Režie: Gabriela Petráková

Hudební nastudování: Adam Sedlický

V italském originále s českými a anglickými titulky.

Na plakát byla použita grafika ze sbírek GVUO. Antonín Procházka – Hostina, 1929

Více o představení a obsazení: https://www.ndm.cz/cz/opera/predstaveni/5668-skola-zarlivych/2020-02-24/35445/