Festival v ulicích, který připravuje tým Colours of Ostrava se vrací do centra na Masarykovo náměstí a jeho bezprostřední okolí. Stánky Ostravské univerzity budou po oba dva dny na rohu Reální a Poštovní ulice, kde sídlí naše Filozofická fakulta.

Živá hudba v ulicích

V pátek odpoledne bude znít od stánků Ostravské živá hudba. Koncertní sérii zahájí v 15:30 pěvkyně Oleksandra Nikiforová. Zazpívá známé operní a operetní árie a také píseň I Could Have Danced All Night z muzikálu My Fair Lady. V 16:00 si přijďte zabroukat s volnočasovými nadšenci do lidové hudby NHO Crew, které můžete znát třeba z besed u cimbálu v klubu Dock. Vystoupí v sestavě Jan Šošola (prim), Václav Kolek (terc), Boris Novotný (viola), Tomáš Guba (kontrabas), Jiří Machač (cimbál). V 17:30 začne hrát trio cellistů (Daniel Dobšík, Petr Osička, Ladislav Lekavý) alias Osamělé palačinky hudební úpravy filmové hudby i hity, které byly kdysi v top žebříčcích. „Naše triová hra je pro nás inspirující, do určité míry i vzdělávací, a hlavně je to pro nás relaxační forma, kdy si můžeme odpočinout od pro nás věčně omílané klasické hudby,“ vzkazují.

Workshopy a aktivity pro zvídavé

V pátek i v sobotu od 14:00 do 20:00 bude co dělat u stánků Lékařské fakulty, sportovního stánku a na experimentálních kresebných workshopech Pedagogické fakulty.

Katedra studií lidského pohybu pro děti ve sportovním stánku připravila krátký běžecký závod o hodnotné ceny Ostravské univerzity. „Moc rádi uvidíme děti v pohybu a budeme se těšit na velké sportovní výkony. Zároveň se rodiče mohou změřit na přístroji TANITA, který měří složení těla (svaly, voda, tuky. atd.) a konzultovat výsledky s odborníky z našeho pracoviště,“ zve na Festival v ulicích Adam Motyka z KSLP.

Společně s mediky z Lékařské fakulty Ostravské univerzity se mohou malé děti stát na chvíli lékaři a zúčastnit se operace plyšového medvídka. „Dospělí si zopakují základy první pomoci nebo si vyzkouší samovyšetření prsou či varlat. Nebojte, samozřejmě na umělých modelech. A to není vše – manuálně zruční jedinci si budou moct vyzkoušet i chirurgický steh,“ říká Karolína Kyšková prezidentka IFMSA CZ Ostrava, což je nezisková organizace sdružující mediky po celém světě, a ze které jsou i studenti všeobecného lékařství ve festivalovém stánku.

Na hravém uměleckém workshopu Katedry výtvarné výchovy můžete zkoumat limity kresby. Vyzkoušíte si zde nejrůznější techniky: kresbu poslepu, ústy či kresbu tyčí z výšky. „Vaše výtvarná díla budeme sušit na sluníčku na kolíčcích, a tak nám budou zdobit veřejný prostor a stanou se tak na moment výstavním materiálem,“ popisuje festivalové plány studentka Pedagogické fakulty Kateřina Bařinková a dodává: „Výstava se bude během dní proměňovat, stejně jako výtvarné techniky. Neváhejte nás tedy navštívit víckrát. Každý si přijde na své! Jde o experimentální formu umění, a proto nevadí, pokud jste například nikdy nedrželi uhel v ruce.“ Součástí workshopu bude také povídání o výrobě vlastních uhlů a pigmentů ke kreslení. Pojďme si společně zaexperimentovat a vytvořit něco unikátního. Těšíme se na Vás!

Program Festivalu v ulicích, na kterém bude nový cirkus, koncerty, tanec, workshopy, graffiti jam ale i komentované prohlídky města najdete zde. Na akci je vstup zdarma.