Vedení Ostravské univerzity se usilovně věnuje zajištění pozitivního studijního a pracovního prostředí. Na půdě univerzity vznikla pracovní skupina pro sociální bezpečí, brzy bude také obsazena nově vytvořená pozice ombudsmana s celouniverzitním polem působnosti. Tento aktivní přístup přispívající ke zvyšování úrovně sociálního bezpečí na naší univerzitě s sebou přináší nově propracovaný systém podpory studentů i zaměstnanců.
Jeho inovativní součástí je Elektronický komunikační systém (EKS), prostřednictvím kterého mohou všichni studenti i zaměstnanci Ostravské univerzity online cestou podávat podněty anonymně či pod svým jménem, konzultovat své pochybnosti a ptát se na nejasnosti. Tato možnost komunikace umožňuje každému sdělit své obavy bez případného rizika negativních následků.
Podnět zaslaný anonymně prostřednictvím EKS bude řešen v první fázi neformální cestou při zachování anonymity podatele.
„Zaměstnanci, zaměstnankyně, studenti a studentky mohou prostřednictvím EKS podávat podněty anonymně i pod svým jménem. Podnět zaslaný anonymně prostřednictvím EKS bude řešen v první fázi neformální cestou při zachování anonymity podatele. Takovýto podnět řeší kontaktní osoby jednotlivých součástí univerzity. V případě, že podnět bude vyžadovat řešení ombudsmanem, pak se souhlasem podatele bude postoupen ombudsmanovi, který se stane klíčovou postavou v procesu řešení sociálního bezpečí a převezme řešení podnětu a komunikaci s podatelem,“ říká vedoucí Centra pro řízení lidských zdrojů Jana Pająk.
Jak vznikla pracovní skupina pro sociální bezpečí na Ostravské univerzitě?
Také čtěte
„Na ombudsmana univerzity nebo ombudsmany fakult je možné se rovněž obracet pod svým jménem i přímo, a to osobně nebo prostřednictvím EKS. Všem osobám, které podají podnět, je zaručena důvěrnost komunikace ve všech fázích řešení podnětu,“ doplňuje Jana Pająk. V případě, že podatel nebo podatelka souhlasí s předáním podnětu ombudsmanovi, komunikuje s ombudsmanem již pod svým jménem.
Prioritou u každého podaného podnětu je vždy zajištění důvěrnosti a jeho včasné vyřízení dle předem stanovených lhůt, což je upraveno nově vydaným opatřením rektora.
Fakultní ombudsmany naleznete na Filozofické nebo Lékařské fakultě. Na webových stránkách jednotlivých fakult a ústavu budou zveřejněna rovněž jména kontaktních osob, které vyřizují anonymní podněty prostřednictvím EKS.
„Prioritou u každého podaného podnětu je vždy zajištění důvěrnosti a jeho včasné vyřízení dle předem stanovených lhůt, což je upraveno nově vydaným opatřením rektora. Díky tomu je garantováno, že veškerá sdělení budou zpracována včas a s dostatečným ohledem na ochranu soukromí,“ doplňuje Jana Pająk.
Díky nově propracovanému systému mají všichni možnost aktivně přispívat k vytvoření bezpečného prostředí a chránit práva a důstojnost každého člena univerzitní komunity. Ostravská univerzita je totiž místem, kde je respekt a sociální bezpečí na prvním místě.