Tato putovní výstava přestaví jedenáct realizovaných projektů světově proslulého amerického architekta Stevena Holla, který stojí také za návrhem nového ostravského koncertního sálu. Jeho návrh, mnohým připomínajícím pouzdro houslí, vesmírnou loď či dokonce rejnoka, je samozřejmě součástí výstavy.

Výstava dle slov jejích autorů odhaluje složitý a osobitý proces tvorby těchto projektů, které expozice prezentuje od prvních akvarelových skic přes návrhy staveb až po jejich modely. Prostřednictvím fotografií zobrazuje i proces stavby, včetně mediálních ohlasů a autorských komentářů. Na výstavě se seznámíte například s Muzeem výtvarných umění v Houstonu, Nekropolí Ťin-pao-san na Tchaj-wanu, knihovnou v Malawi i Střediskem péče o nemocné s rakovinou v Londýně a dalšími.

Pro tvůrčí práci Stevena Holla jsou charakteristické akvarelové kresby. Náročný koncept propojení výtvarného prvku s matematickým výpočtem dnes využívá již jen málo architektů. Holl kreslí každý den ráno, protože jeho mysl je nejjasnější a nejotevřenější intuitivnímu a vynalézavému myšlení, které je k vytváření architektury potřeba. Je obvyklé, že během jednoho projektu nakreslí až stovky akvarelů. Jak sám uvádí, vzájemná komunikace mozku a ruky zapojuje lidskou představivost bezprostředním, neurologicky propojeným, způsobem, který digitální proces neumí modelovat.

A kdo je vlastně ten Steven Holl? Světoznámý americký architekt, jehož stavby odrážejí fascinaci vědeckými fenomény a hrou se světlem. Holl studoval na University of Washington v Římě a na Architectural Association v Londýně, kariéru začal v Kalifornii a v roce 1976 otevřel vlastní kancelář v New Yorku. Vyučoval na univerzitách v Římě či New Yorku. V červenci 2001 byl časopisem Time jmenován nejlepším americkým architektem za „budovy, které uspokojí ducha i oko”. Je nositelem dlouhé řady dalších mezinárodních cen a ocenění.

Vernisáž k výstavě se uskuteční 21. září od 17 hodin, bude ovšem také streamována na FacebookuYouTube Galerie výtvarného umění v Ostravě. Samotná výstava potrvá od 22. září do 5. prosince 2021. Dům umění je otevřen od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

Výstavu připravila Nadace Stevena Myrona Holla a jejím kurátorem je Nina Stritzler-Levine. Výstavní projekt se koná ve spolupráci se statutárním městem Ostrava, Kabinetem architektury a Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Více o projektu koncertního sálu čtěte zde.