Je to tady! Mimořádný projekt Fakulty umění  a Národního divadla moravskoslezského (NDM) nese první ovoce. Dne 14. února rektor Ostravské univerzity Jan Lata a ředitel NDM Jiří Nekvasil slavnostně podepsali memorandum o spolupráci, a vdechli tak život Operní akademii Ostrava. Národní divadlo moravskoslezské se stalo jedinou institucí svého druhu, která poskytuje profesionální zázemí univerzitním studentům, podílí se na jejich přípravě a navazuje s nimi stávající i budoucí spolupráci.
Operní akademie Ostrava si klade za cíl zasvětit talentované studenty hudební sekce Fakulty umění OU do divadelní praxe – to znamená, že studenti intenzivně pracují s protřelými členy souboru NDM, získávají cenné zkušenosti a objevují nové možnosti, které by jim jinak zůstaly skryty.
„Operní akademie je skvělou příležitostí nastudovat operu v profesionálních podmínkách NDM a spolupracovat se zkušenými pěvci, režisérem a všemi co k divadlu patří. Navíc máme jedinečnou šanci nastudovat jednu z hlavních rolí a skrze ni se představit či předvést na scéně a ukázat co v nás je nebo se minimálně dostat do povědomí divadla. Krásné bylo, že se k nám studentům všichni chovali neuvěřitelně kolegiálně, jako k sobě rovným a podělili se o své fígle a zkušenosti při nastudování,“ shrnul spolupráci Tomáš Kura, student zpěvu a alternace barytonu ve Čtyřnotové opeře.
Čtyřnotová opera, první počin Operní akademie Ostrava, je dílem skladatele Toma Johnsona. Prozradíme vám jenom to, že díky této bravurně zpracované inscenaci v režii Juraje Čiernika dostanete příležitost podívat se do světa opery skrytého za oponou, a to vše za doprovodu pouhých čtyř tónů. Do hloubi duše operního pěvce můžete nahlédnout už 10.23. března 2019 či 5. a 16. dubna 2019 v Divadle „12“ vždy v 19.00.
Čtyřnotovou operou to ale rozhodně nekončí – sám Jiří Nekvasil nám vyzradil, že v příští sezóně bude v rámci Operní akademie Ostrava uvedena opera Škola žárlivých od proslulého skladatele Antonia Salieriho, tentokrát však na velké scéně Divadla Antonína Dvořáka. Našim studentům přejeme na divadelních prknech mnoho úspěchů – nezapomeňme na to, že, jak pravil Shakespeare, „celý svět je jeviště“!
Vstupenky na představení je možno zakoupit zde.