Historického úspěchu, který bychom mohli s trochou fantazie zařadit do oblasti sci-fi, dosáhla flétnistka Anna Talácková, jež letos končí magisterská studia ve třídě Jana Ostrého.
Mezinárodní flétnová soutěž Pražského jara je vlastně jakýmsi neoficiálním mistrovstvím světa mladých umělců do 30-ti let. Z celkového počtu více jak dvou set přihlášených z celého světa byly vybrány hned čtyři studentky z flétnové třídy již zmiňovaného pedagoga Jana Ostrého Michaela Blažková, Žofie Součková, Sylvie Schelingerová a Anna Talácková. Už tento fakt lze v našich podmínkách považovat za úspěch.

Děvčata však pokračovala ve „vítězném tažení“ i nadále. Ze 44 účastníků prvního kola postoupilo do kola druhého pouhých dvanáct mladých flétnistů a flétnistek, z nichž ale hned tři byly Michaela Blažková, Sylvie Schelingerová a Anna Talácková.

Dle předem daných pravidel bylo jasné, že do finálového klání ve třetím kole budou soutěžní porotou nominováni maximálně 4 soutěžící. Při dané konkurenci opravdu mimořádná výzva. Michaela Blažková se Sylvií Schelingerovou nakonec zůstaly před branami finále ale Sylvie Schelingerová získala cenu za nejlepší interpretaci Sonáty pro flétnu a klavír Bohuslava Martinů.

Absolutní senzaci pak způsobila Anna Talácková, která nejen že postoupila do finále, ale zároveň za svůj suverénní a hudebně přesvědčivý výkon obdržela dělenou 2. cenu a může se tak pyšnit titulem laureáta.
To je úspěch, který v historii Fakulty umění nemá obdoby a jednoznačně pasoval flétnovou třídu odborného asistenta Jana Ostrého mezi evropskou elitu. Věříme, že bude dostatečnou inspirací pro naše studenty i pedagogy a dokazuje, že kvalitní úrovně lze dosáhnout i mimo tradiční hudební metropole.

Kromě 2. ceny a titulu laureáta obdržela Anna Talácková ještě CenU Nadace Pro Harmonia Mundi a Cenu Olega Podgorného.

„Myslím si, že stěžejní roli sehrály především tři faktory – mimořádně talentované a pracovité studentky, špičkový pedagog a intenzivní zcela profesionální příprava, jejíž součástí bylo například obehrávání repertoáru na seminářích, na koncertech nebo na jiných soutěžích, a dokonce také natočení některých soutěžních skladeb ve studiu Českého rozhlasu Ostrava. Věřím, že tento fantastický úspěch bude dostatečnou inspirací pro naše studenty i pedagogy a dokazuje, že kvalitní úrovně lze dosáhnout i mimo tradiční hudební metropole,“ uzavírá vedoucí katedry dechových nástrojů Fakulty umění prof. Dušan Foltýn.

Finálový koncert Anny Taláckové na Pražském jaru si můžete poslechnout na níže uvedeném odkazu:
Finále flétna – Yuan Yu (Čína) a Anna Talácková (ČR) http://bit.ly/Yuan_Anna