Naši akademici běželi pro dobrou věc

Autor: , 22. 4. 2015

„Myslím, že je dobře, když akademici podporují dobročinné aktivity a propagují zdravý životní styl – obzvláště v našem regionu,“ říká nově zvolený prorektor pro vnější vztahy a internacionalizaci OU, Doc. Mgr. Daniel Jandačka, Ph.D., který se společně s proděkanem Přírodovědecké fakulty RNDr. Tomášem Drobíkem, Ph.D., účastnil akce Night Run v Ostravě.

A jaká byla na Night Run Ostrava atmosféra? „Byl to poetický zážitek z tichého běhu nejkrásnějšími místy Ostravy při svíčkách (s čelovkama). Navíc jsem potkával naše studenty z Ostravské univerzity, například Matěje Rybáře s Terkou Jalůvkovou z Tělesné výchovy, což vytvářelo přátelskou domácí atmosféru,“ vzpomíná Daniel Jandačka, pro kterého je běh dlouhodobým koníčkem, ale také objektem zájmu pro jeho výzkum: zabývá se biomechanikou běhu.

„Na Massachusettské univerzitě, na které jsem nějakou dobu pobýval, běhá mnoho seniorů dlouhodobě a máme u nich evidenci pozitivního vlivu pravidelného běhu na kvalitu jejich života,“ dodává.

Závod, který se konal 18. dubna, byl součástí boje proti rakovině prsu. Desetikilometrová trasa vedla z Masarykova náměstí Komenského sady a zpět podél Ostravice. Kromě akademiků Ostravské univerzity se účastnilo také několik členů vedení Slezské univerzity v Opavě.

V květnu se Daniel Jandačka chystá dokonce na maraton v Praze. „S děkanem Lékařské fakulty Zončou si budeme letos plnit velký sen –tímto mu děkuji, že mě na tento závod přihlásil. Je pravda, že z hlediska biomechaniky běhu maraton pro některé jedince zas až tak prospěšný být nemusí. Je to veliká dálka a z tohoto pohledu je půlmaraton nebo ‚desítka‘ vlídnější. Nicméně doufám, že to ve zdraví doběhneme.“