Pokud máte obavy z prvních dní na univerzitě, můžeme vás uklidnit. I nám, studentům, se podařilo neznalosti v prvním roce studia porazit a můžeme vám doporučit následující tipy, které nám pomohly.

Připravte se

Po zápise do studia se budete moci dostat do našeho univerzitního portálu. Tam v záložkách Moje stránka, Studium naleznete předzápis předmětů, které vás čekají nejen v prvním akademickém roce studia. Někdy ještě před ostrým zápisem, když kliknete na zkratku předmětu, můžete zjistit časový rozvrh vámi zvolené hodiny a „na papír“ naplánovat rozvrh a ušetřit čas při samotném zapisování, kde platí – kdo dřív přijde, ten má větší šanci se na požadovanou hodinu dostat.

Vyhledat si můžete i volitelné předměty, jako jsou například různé sporty nebo cizí jazyky. Stačí si v portále přepnout ze záložky Struktura studijního plánu na Vyhledat předmět a požadovaný předmět najít.

Na co nezapomeňte

Určitě si přečtěte důležité dokumenty, jako je Studijní a zkušební řád. Dozvíte se ty nejdůležitější informace o studiu a nebudete překvapeni podmínkami pro úspěšné splnění prvního pololetí (semestru). Pak už pro vás studium bude hračka.

Na začátku školního roku jste jako středoškoláci byli pravděpodobně zvyklí nakupovat školní pomůcky a učebnice. V tomto případě radíme vyčkat. Není nutné si koupit všechny knihy a skripta, které uvidíte v popisu předmětu (sylabu). Na první cvičení, seminář nebo přednášku doporučujeme vzít jen papír a psací potřeby. Bude-li to třeba, vyučující vám na začátku výuky sdělí, co vše je nutné si do další hodiny pořídit. Pak už je na vás, jestli si zvolíte Univerzitní knihkupectví, knihovnu nebo si literaturu seženete jinde. Dnes je spousta materiálů dostupná v online verzi, proto zkuste využít i této možnosti.

Po vyřízení studentské karty na Kartovém centru, které je vedle knihovny, se můžete zajít podívat přímo na svou fakultu. Atmosféra těchto budov je pozitivně motivující a není na škodu, když budete vědět, kde se která učebna nachází. Nezapomeňte přitom na platná hygienická opatření!

Spojte síly

Již nyní si na Facebooku tvoří studenti skupiny dle svého programu. Zkuste najít tu svou, nebo si ji založte. Nejvíce prváků a studentů je pak obecně na známé facebookové skupině Prváci z OSU. Je to pohodlný způsob, jak se seznámit. Později může vaše skupina sloužit ke sdílení studijních materiálů a vzájemné pomoci během zkouškového období. Při dvouoborovém studiu doporučujeme najít spolužáky zvlášť v obou oborech.

Pokud byste měli zájem, studentské spolky a organizace přímo „hladoví“ po čerstvých přírůstcích akademické obce. Vyberte si třeba dle toho, kde mají svou základnu. Některé působí v rámci vlastní katedry či fakulty, jako třeba Sova nebo Psychočas, a pak je tu jedna, co působí v celé Ostravě – Younie. Ta spojuje studenty z Ostravské i Báňské a organizuje tu největší studentskou párty – Majáles.

Těšte se

Nebojte se, že by ten slavný studentský život byl jen o učení. Letních festivalů jste si jistě v létě užili a na podzim už můžeme pokračovat společně. Adaptační kurzy jsou jen začátek. Poslední zářijový den se bude konat oslava k 30. narozeninám naší univerzity, a to bude teprve pecka!

Nejste na to sami

Zásadní chybou, kterou podle našich zkušeností můžete udělat, je bát se na cokoliv zeptat. Je zcela přirozené, že ze začátku i v průběhu studia, máte spoustu otázek. Nemějte strach klást otázky nebo si říct o pomoc. Každý bude ochotný vám vše důležité vysvětlit – od vyučujících, spolužáků a studijních referentů až po naše Poradenské centrum. Studijní poradkyně nebo naši studentští ambasadoři vám rádi poradí.

 

Každopádně je tu pro vás ve dne v noci, online nebo offline, v mobilu i počítači – Průvodce studenta Ostravskou univerzitou. Tady si můžete přečíst, jak to na vysoké škole chodí a jaké kroky k úspěšnému studiu nevynechat.