Jak vypadá adventní čas na Ostravské univerzitě očima vedoucí univerzitního obchodu?

Je poměrně uspěchaný, ale taky plný očekávání. Po měsíční pauze jsme mohli opět otevřít stávající prodejnu knihkupectví. Rozšiřujeme sortiment propagačních předmětů – trochu jinak, než je lidé asi znají z jiných univerzit a institucí. Finišujeme s přípravou e-shopu, který spustíme začátkem příštího roku. Očekáváme rekonstrukci prostoru, takže se na to postupně snažíme připravit. Ta se nebude týkat jen našeho knihkupectví (po rekonstrukci OUshopu), ale celého přízemí na Mlýnské 5, kde vznikne i studentská kavárna (vizualizaci najdete zde, pozn. red.). Je to hodně práce, ale také hodně radosti.

 

Připravuješ tedy novinky v propagačních předmětech a zmínila jsi, že jsou tak trochu jiné. V čem?

Když se řekne propagační předměty, každý si představí obyčejnou propisku s natištěným logem, kolikrát nevalné kvality. To u nás nenajdete. Snažíme se přinášet originální předměty s přesahem, které korespondují s misí a vizí univerzity, a navíc jsou v maximální možné míře vyráběné v Česku. Například trička a mikiny pro nás šije firma WOOX v Jeseníku, žhavá novinka – kulichy s bambulí jsou ručně háčkované také v Jeseníku firmou DOKE, která zaměstnává maminky na mateřské dovolené nebo důchodkyně, které jsou fyzicky zručné pletařky a háčkařky a každá z nich vyrábí daný produkt s láskou. Vytvořili jsme i kolekci univerzitních roušek, které jsou z převážné většiny upcyklované a šité ručně Petrou, která funguje pod značkou Recyklátor. Dokonce i tužky jsme pečlivě vybrali tak, aby splňovaly nejen designové, ale také kvalitativní nároky – jejich tuhy se nelámou, což je prověřeno několika lety spolupráce s dodavatelem.

 

Zaměřuješ se například na lokální výrobce?

To je samozřejmě ten nejideálnější scénář, kterým se snažíme řídit. Snažím se hledat dodavatele přímo z regionu, častokrát takové, kteří dané věci vyrábí v souladu s přírodou. Je hezké objevovat také výrobky, které dělají přímo naši studenti nebo absolventi. I co se týká grafiky samotných předmětů, vše si připravujeme na univerzitě sami, lze tedy říci, že i v tomto se držíme lokálního dodání. Často také spolupracujeme se studenty Fakulty umění, což je z mého pohledu moc pěkné propojení.

 

Takže pokud chce někdo obdarovat své kolegy nebo přátele z univerzity, co bys doporučila jako dárek?

Myslím si, že každého hrdého studenta nebo zaměstnance potěší univerzitní tričko, u nás ve 3 různých designech a provedeních. Trochu barevnosti do všedních dní přinesou ponožky, které hezky doplní outfit a jsou vhodné pro ženy i muže. Pokud někdo ocení jedlé dárky jako já, také nepřijde zkrátka. Další novinka, přímo z naší Botanické zahrady, je panenský med od našich včeliček. Pro formálnější situace máme také řešení, a to výběr z dřevěných broží BeWooden. A v neposlední řadě, kdo má rád přes zimu hlavu v teple, udělá mu radost nový kulich. Něco ke čtení se u nás také najde. Určitě je z čeho vybírat.

 

Kde je možné si předměty pořídit?

Po delší odmlce už zase v našem knihkupectví na Mlýnské, pokud se opatření nijak nezmění. Je to nejlepší způsob, protože si každý může věci osahat a pořádně prohlédnout. V obchodě je možné si vybrat nejen z různých předmětů, ale také široké nabídky knih, jak z produkce fakult univerzity, tak dalších nakladatelů. Knihkupectví bude otevřeno do 18. prosince, poté se jeho dveře uzavřou a otevřou se znovu na začátku nového roku, po novoroční inventuře. Na nynějším e-shopu (nový se připravuje) je možné vybírat z knih a naleznete tam i roušky, ostatní předměty budou dostupné až na novém e-shopu. Pokud chcete stihnout dodání do Vánoc, doporučuji zboží objednat co nejdříve, aby vám zásilka stihla dojít.

 

Ty se zajímáš také o ekologii, promítá se i tento aspekt do výběru dodavatelů, produktů?

Ano, snažíme se i naše předměty prodávat v obalech s pokud možno co nejmenším dopadem na životní prostředí. Často je pěkný obal součástí předmětu, například brože, ponožky nebo motýlky jsou v krabičkách, které jsou pěkné a jako dárek nepotřebují dále balit – třeba jen dozdobit látkovou stuhou nebo motouzem. Podstatné je vytyčení si požadavků a cílů hned na začátku spolupráce. Můžeme se pak dohodnout například na tom, že každé tričko nemusí být v plastovém sáčku, ale dodání je možné v bedně po více kusech. Pokud nám zásilka (i s knihami) přijde s nějakým výplňovým materiálem, používáme jej dál při posílání zboží. Může se taky stát, že předmět dorazí zabalený v plakátu na několik let starou akci univerzity – opravdu se snažíme hledat cesty, jak se vyhnout zbytečnému odpadu, ale občas se bublinkové folii úplně nevyhneme. Je hezké, že to například lidé na budově vědí a krabice a výplně z nich nám do knihkupectví nosí.

 

Zmínila jsi balení dárků – jsi proslulá také svým citem pro estetiku, máš nějaké tipy, jak dárky zabalit ekologicky a přitom pěkně a originálně?

Namísto jednorázového papíru lze použít čtverec nebo obdélník látky s vánočním motivem, lidé si šijí často i pytlíky, internet je plný inspirace. Pokud je něco v krabičce, zmínila jsem znovu použitelné látkové stuhy, které vypadají perfektně s jehličnatou větvičkou, třeba i šiškou, kouskem sušené květiny nebo jinou dekorací. Obecně si myslím, že je potřeba se zamyslet, zda potřebuji obal kupovat nebo dokážu doma najít něco, co se dá použít. Já osobně už několik let využívám obyčejný hnědý recyklovaný papír, například i z květin nebo z dárečků, které jsem dostala. Dá se ozdobit hvězdičkami, stromečky nebo dalšími vánočními motivy prostým razítkem vyrobeným z brambory. Z mé zkušenosti vyplývá, že takto originálně zabalené dárky dělají obrovskou radost už před rozbalením.