Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Sen se splnil. Jako studentka Politické a kulturní geografie jsem právě na ročním pobytu ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko. Když říkám ve spolkové zemi, tak to myslím doslovně. Sice bydlím a studuji v nádherném historickém, studentském a koly obsypaném městě Münster, ale díky semestrální jízdence můžeme jezdit po celém kraji (vlaky, autobusy, U- i S-Bahny…). Takže Kolín nad Rýnem, Dortmund, Düsseldorf, Cáchy, Bonn, Essen, Duisburg, Bochum neboli Porúří (my Ostravané zvlášť oceníme:)). Kousek to máme i do Amsterdamu nebo Hamburku….a k moři!
Fakutla geogr.Studuji geografii na velmi kvalitní a uznávané univerzitě Westfälische Wilhelms Universität Münster. Studium je perfektní, jelikož profesoři jsou velmi ochotní, fakulta sídlí v nové vysoce modernizované budově a atmosféra je motivující. Na výběr jsou zajímavé předměty nejen z klasické geografie ale i městské plánování nebo aplikovaná geografie. Jako Erasmus studenti geografie jsme se sešli tři. Teď to bude znít jako začátek nějakého vtipu ale jsem to já (Čech), Slovák a Maďar žijící v Rumunsku….jsme komická trojka 🙂 I když nás všichni považují za východní Evropu, diskriminaci nepociťujeme 🙂
Ke studiu je možnost navštěvovat i jazykové kurzy a to nejen němčiny (s možností udělat si certifikát), ale i ostatních jazyků. Právě na těchto kurzech poznávám studenty z celého světa. Ale hlavní „ multi-kulti“ stanoviště se nachází v ulici, kde bydlím ( Gremmendorf). Dvě ulice plné jen mezinárodních studentů v řadových domcích po britských vojácích. Takže si umíte představit, jak to tady asi vypadá. Jednou je italský večer u sousedů z Palerma a Benátek, stěžujících si na německou kávu, která se nedá s tou jejich vůbec srovnat. Spolubydlící jsou Číňanky, Indka a Belgičanka. Takže vůně kari nebo sojových omáček je u nás na denním pořádku. O britských nočních večírcích ani nemluvím. Je to asi přirozenost, ale my Slované jsme jedna rodina. S Poláky, Slovinci a Slováky se bavíme česky, stejně tak i s kamarády z Ukrajiny nebo Ruska (mé pokusy o plynulou ruskou mluvu je vždy rozesmějí). Zrovna dnes pro ně pořádám český večer s gulášovkou, řízkem s bramborovým salátem a švestkovými knedlíky a samozřejmě nesmí chybět slivovice 🙂 Musím jim přece oplatit ten boršč a vodku 🙂
Takže co se týče rozmanitosti národností, jste na správném místě. Zlepšíte si jazyk, porovnáte britskou, kanadskou či australskou angličtinu, ukrajinštinu s ruštinou nebo němčinu s regionálním dialektem…Co si geograf může více přát než denně potkávat nové a nové studenty z celého světa? A navíc Münster je pro studenty jako dělaný, kulturní, sportovní ale i náboženské akce jsou na denním pořádku. A holky, nejlepší obchody a butiky jsou v Essenu…
A to jsem ještě nemluvila o jídle. Šest menz, ve stylu rautů lepší restaurace. Kvalitní, vynikající a levné s výhledem na jezero Aasee.
Rada na závěr: Vůbec nemějte obavy, že byste to nezvládli. Němci jsou (aniž se to na první pohled nezdá) velmi ochotní a milí. Němčina se vám začne zlepšovat ze dne na den (zvlášť když musíte volat opraváře na topení a ti vám vysvětlují, že máte ucpané topné tělísko)… Sžijete se tak rychle, že vám běžná komunikace v bance či na radnici přijde jako rutina…
Zjišťujete, že udržujete přátelství s lidmi, které byste jen tak v Česku asi nepotkali, osamostatníte se, naučíte vařit, hospodařit s penězi…..ale hlavně získáváte světový pohled na věc!
Takže neváhejte a využijte, když můžete! Tohle napíše jen život…život v zahraničí…