Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Čínská delegace v čele s rektorem University of Soochow měla během své návštěvy opravdu napilno: během jednoho dne bylo třeba seznámit se s vedením obou univerzit a také si prohlédnout jejich prostory. Zejména se ale úspěšně jednalo o podmínkách, neboť nakonec došlo k podpisu tripartitního memoranda o spolupráci. Ta by se v budoucnu měla realizovat jak v oblasti výměny studentů na bakalářském, magisterském i doktorském stupni, tak v oblasti pedagogiky a výzkumu.
K navázání kontaktu s touto univerzitou došlo již v roce 2013 díky všeobecné podpoře Moravskoslezského kraje. Tehdejší rektor, prof. RNDr. Jiří Močkoř, DrSc., se spolu s hejtmanem MSK a zástupci VŠB-TU Ostrava účastnil oficiální návštěvy v provincii Jiangsu. Právě zde došlo k setkání se zástupci předních čínských univerzit a byla sjednána předběžná tripartitní dohoda, neboť společně s technickou univerzitou představujeme podstatně silnějšího smluvního partnera.
„Jednou z priorit Ostravské univerzity pro následující období je zvýšený důraz na internacionalizaci našich vědeckých i vzdělávacích aktivit, kterým by se měl nyní věnovat nově navržený úsek prorektora pro mezinárodní vztahy. Proto také velmi vítáme aktivní spolupráci a finanční podporu ze strany kraje v navázání kontaktů s čínskými univerzitami. Kromě intenzivní vědecké spolupráce můžeme čínským univerzitám a jejich studentům nabídnout komplexní vzdělávací balíčky v oblastech důležitých pro rozvoj jejich regionu,“ říká současný rektor OU, prof. MUDr. Jan Lata, CSc.
Česko-čínská spolupráce je podporována jako součást komplexních snad vlády prorazit na čínský trh. Mimo univerzitní spolupráce má také dojít k otevření nové pravidelné linky Praha-Šanghaj, a v Šanghaji bude otevřena prodejna luxusního českého křišťálu Moser. Partnerskou provincií Moravskoslezského kraje je právě Jiangsu (sousední provincie Šanghaje), ve které leží Soochow.
Proč by studenty mělo lákat studium právě na této univerzitě? Zeptali jsme se přímo jejího rektora, Zhuojuna Wanga.
Jaké je Soochow jako město?
„Samotné město je přitažlivé – jak svou atmosférou, tak lokací. Je to jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst v Číně, takže 2000 let staré centrum obrůstá hypermoderním velkoměstem, a vzniká tak unikátní atmosféra celého místa. Navíc je vzdálené pouze dvacet minut vlakem od Šanghaje, jednoho z největších měst Číny, což je taky velmi atraktivní. Navíc doprava po městě je velmi jednoduchá a rychlá. To bývá pro cizince dost příjemné překvapení.“
Proč by si čeští studenti měli vybrat právě Vaši univerzitu?
„Pravidelně se řadíme do třicítky nejlepších univerzit v Číně, máme excelentní profesory s moderním přístupem a krásný areál kampusu – ale všem studentům bych doporučil podívat se na náš web, protože tam sami pochopí, proč je Soochow schopná poskytovat tak kvalitní služby.”
A jaké mají zahraniční studenti zázemí?
„Troufám si říct, že výborné. Poskytujeme ubytování i stravování a široký výběr sportovního vyžití. Zároveň jsme schopni studentům pomoci v mnoha dalších ohledech – když potřebují vyhledat lékaře nebo mají jiný osobní problém. Možná i proto je Soochow vyhledávanou destinací zahraničních studentů – v současnosti jich v kampusu žije přes 2000.“