Do letošního 29. ročníku se nakonec zapojilo celkem 133 soutěžících. Tradičně museli vyřešit čtyři úlohy, které jim připravili porotci. Rozhodnutí o nejlepších ani letos nebylo pro porotu jednoduché.
„Každá soutěž je určitou výzvou. A tahle soutěž je výzva nejen pro soutěžící ale i pro nás porotce. Myslím, že jak soutěžící, tak my porotci jsme při řešení svých úkolů byli úspěšní. Pochvalu si určitě zaslouží organizátoři z ostravské katedry matematiky,“ říká předseda poroty Dmytro Mitin, který do Ostravy dorazil z Národní univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě.
Zástupci pořádající katedry matematiky přitom letos bojovali s celou řadou technických problémů.
„Soutěž proběhla víceméně hladce. Moji kolegové z katedry jsou naštěstí hodně šikovní a všechno zvládli,“ komentoval 29. ročník soutěže vedoucí katedry matematiky ostravské Přírodovědecké fakulty Jan Šustek.

Na závěrečném ceremoniálu ve velkém cinkaly medaile

V obou soutěžních kategoriích se o první příčky podělilo hned několik soutěžících. Absolutními vítězi se nakonec stali zástupci ruské matematické školy Stanislav Krymskii a Stanislav Ershov z Petrohradské státní univerzity.
„Bylo to docela těžké, protože ten čas na řešení úloh mi jen tak tak vyšel. Ale ta cena za to stojí! Ty matematické symboly na sošce jsou hodně cool,“ pousmál se vítěz druhé soutěžní kategorie Stanislav Ershov.
Také letos mezi soutěžícími nechyběli ani středoškoláci. Sedmnáctiletý Vojtěch David z ostravského Wichterlova gymnázia za sebou nechal řadu vysokoškolských studentů matematiky.
“Šel jsem tady s tím, že chci vyřešit jeden příklad. To se mi myslím povedlo, takže jsem spokojený,” komentoval svou účast skromně ostravský středoškolák, který by chtěl v budoucnu studovat na prestižní britské univerzitě v Cambridge.

Další ročník může nabídnout dostaveníčko někdejších vítězů

Už teď zástupci ostravské katedry matematiky přemýšlejí nad dalším ročníkem soutěže, který bude jubilejním třicátým v řadě.
„Myslím, že to bude velké. Kolegové zvažují, že by pozvali třeba i vítěze minulých ročníků. Ale uvidíme, všecko je samozřejmě také otázkou peněz,“ uzavřel 29. ročník profesor Jaroslav Hančl, který stál u zrodu nejstarší evropské vysokoškolské soutěže pro matematiky.
Výsledková listina je k nahlédnutí na webu našich matematiků.