Celá akce začala krátce po sedmé hodině, kdy se všichni návštěvníci usadili na svých místech a přivítali kapelu bouřlivým potleskem. Kapela Nedivoč večer otevřela slovenskou písní Spolu jak zvery, která patří mezi starší skladby kapely. Hned u druhé písně člověk skoro litoval, že sedí a nemůže tančit. Píseň Sváděná z nového alba vyloženě vybízí k tomu se do rytmu minimálně pohupovat.

Dnes je premiéra nejen některých písniček, ale i mé elektrické kytary.

Přišla chvíle pro první hosty. Titulní píseň Svítá doprovodil na trumpetu Nikolaos Grigoriadis z kapely Kryštof. Objevil se ještě u několika dalších písní. Ale aby nebylo vše jen o hudbě, mohli diváci shlédnout i několik zákulisních videí, takzvaných střípků z historie kapely. Mezi první patřilo video s bývalým pianistou kapely Janem Uvirou, který si následně s kapelou zahrál mimo jiné píseň Tak se ptej.

Dalším, tentokrát „tanečním“ videem, byl představen Jan Smichovič, který hraje v kapele na baskytaru. Pravděpodobně nejúspěšnějším (podle smíchu, který se ozýval z hlediště) bylo video s Jiřím Krhutem, který byl také mezi diváky přítomen.

Mezi další hosty patřil i Rudy Horvat, který si s kapelou zahrál například novou píseň Ještě nespíš, nebo Chrám. Pavel Sotoniak zase doprovodil píseň Už jsi prostě taková. Za největší hit desky považují členové Nedivoč píseň Horo Horo, která byla opět doplněna hostující trumpetou.

Pětičlenná kapela byla navíc doprovázena třemi vokalisty. Adéla Bystroňová se však na chvíli přesunula do popředí za frontmanem Sváťou Tulejem a zazpívali spolu nové písně ParníkPozitívna.

K jedné z nových písní mohli posluchači spatřit i část videoklipu, ke kterému napsal scénář Štěpán Kozub. Zároveň se zhostil i role režiséra a herce. Ačkoliv se kapele úplně nepodařilo spojit živou hudbu s promítaným videoklipem, zazněla píseň Lovec v pasti na medvědy ještě jednou jako přídavek. Slyšeli jsme tedy nakonec všechny písně z nového alba.

Jelikož nemohl být Štěpán Kozub přítomen přímo na křtu desky, bylo vytvořeno alespoň video, kde Kozub prochází divadlem a představuje nové CD kapely. Kapela Nedivoč zároveň tak i poděkovala za spolupráci Divadlu Mír. Následoval už samotný křest a kmotrů bylo hned několik. Jako první přišel popřát kapele Vladimír Skórka, mimo jiné režisér videoklipu písně Fotky z výletu, dále pak Albert Čuba a Kateřina Marie Tichá. U křtu byli přítomni i všichni hosté.

Tímto tě tedy, desko Svítá, oficiálně křtím, ať jsi velká, ať jsi slavná a ať nejsi poslední deska této kapely!

Po křtu následovalo ještě několik starších písní včetně nejznámějších Fotek z výletu, ke které byl promítán i videoklip. Na konci se samozřejmě dostalo poděkování všem hostům i všem, kteří se podíleli na desce Svítá, včetně kapely Bandjeez. Nechyběl ani vzkaz směrem k Ukrajině a aktuální situaci z úst Sváti Tuleje:

Držím palce a přeji těm, kteří kousek od nás prožívají to zlo, ať je co nejmenší a nejkratší.

Celý večer se nesl v nádechu nostalgie a pohody, stejně jako nová deska Svítá, v jejichž písních může člověk najít i to, co možná původně nebylo zamýšleno. Je to kouzelná moc hudby a textů, které umí lidi odvést pryč od vnějšího světa, ale zároveň je dovést k uvažování nad tím vnitřním.

Tak jak vyplnit prázdno, které zbylo z nás?

Foto: Natty Paula Horáková