Pochod na podporu Ukrajiny prošel ve čtvrtek 24. února centrem Ostravy. Z Prokešova náměstí vyrazil kolem řeky až na Masarykovo náměstí, kde účastníci společně zapálili svíčky jako symbol solidarity s Ukrajinou a uctění památky obětem války. Na místě kromě dalších řečníků vystoupil také děkan Přírodovědecké fakulty docent Jan Hradecký, poznamenal, že promlouvá i jménem rektora Ostravské univerzity Jana Laty, který stejně jako akademická obec Ostravské univerzity a všech univerzit v Česku velmi bedlivě sleduje, co se děje na Ukrajině, a hluboce s tím nesouhlasí.

Ostravská univerzita, se stejně jako v předchozích letech přihlásila k zodpovědnosti za naši budoucnost, budoucnost Evropy.

„Jedna věc jsou odsudky agrese, která se stala a která probíhá, a druhým krokem po slovech jsou činy. Ostravská univerzita, se stejně jako v předchozích letech přihlásila k zodpovědnosti za naši budoucnost, budoucnost Evropy. Jako instituce, která vzdělává mladé lidi, vidíme budoucnost právě ve vzdělávání a v dialogu. Proto jsme i v předchozích letech připravili stipendia pro studenty z Běloruska, a stejně tak hodláme podporovat i studenty z Ukrajiny,“ uvedl na Prokešově náměstí Jan Hradecký.

Ostravská univerzita se stává čím dál tím více univerzitou kosmopolitní, na které se setkávají studenti z různých koutů světa. Na Přírodovědecké fakultě studují jak studenti z Ukrajiny, tak z Ruské federace. Jan Hradecký to vnímá jako velkou příležitost.

Cesta je v tom, abychom právě ten náš pohled na svět – na svět, který má základy v demokracii a ve svobodě – rozšiřovali a sdíleli. A k tomu vždycky sloužily univerzity!

„Dnes jsem zaznamenal několik zpráv některých kolegů z jiných univerzit, že budou vyjadřovat svůj nesouhlas se vstupem Ruska na Ukrajinu tím, že přestanou učit ruské studenty, že nepovedou jejich diplomové práce, že jim nebudou dávat konzultace. Já si myslím, že toto není cesta. Že cesta je v tom, abychom právě ten náš pohled na svět – na svět, který má základy v demokracii a ve svobodě – rozšiřovali a sdíleli. A k tomu vždycky sloužily univerzity! A proto za Ostravskou univerzitu stejně tak jako za všechny univerzity v republice mohu říct, že na této platformě setrváme a že budeme naše hodnoty šířit po světě dál, ať se to někomu líbí nebo nelíbí. Od toho jsme tady,“ prohlásil Jan Hradecký.

Svůj projev uzavřel děkan osobní reminiscencí. Na Ukrajině prožil Jan Hradecký střídavě více než rok. Prováděl výzkumy na Krymu, v Karpatech na Zakarpatské Ukrajině. V roce 2009 také s exkurzí studentů vyrazili na Krym a do Krymských hor.

Tak na ně mysleme, mysleme na to, že jí můžeme nějakým způsobem pomoci a rozhodně jí můžeme pomoci tím, že budeme odvážní, protože strach, to je to, co v nás chce ten srab v Kremlu vyvolat!

„Dnes jsem přemítal o tom, jak jsme jezdili na Krym a projížděli celou Ukrajinou několikrát tam a zpátky a uvědomil jsme si, jakým martýriem si Ukrajina prošla. Bolševická revoluce v roce 1917, hladomor, přechod fronty tam a zpátky, poválečné uspořádání, kvůli kterému přišlo Československo o Podkarpatskou Rus, období stalinistického teroru, jaderná havárie v Černobylu, Majdan, krize na Krymu a na Donbase. Vše, co si Ukrajina prožila, to všechno souvisí s tím, co zde graduje dnes. Tato země si prošla neuvěřitelným martýriem, jako by byla dlouhodobým centrem pozornosti, kde se neustále prolévá krev. Tak na ně mysleme, mysleme na to, že jí můžeme nějakým způsobem pomoci a rozhodně jí můžeme pomoci tím, že budeme odvážní, protože strach, to je to, co v nás chce ten srab v Kremlu vyvolat,“ uzavřel své prohlášení Jan Hradecký.