Matouš Brůna, 19letý úspěšný basketbalista z Ostravy, je jedním z budoucích studentů Ostravské univerzity. Co teď dělá o prázdninách? Nejen na to jsme se ptali.

Proč sis vybral, že chceš studovat na Ostravské univerzitě?

Ostravskou univerzitu jsem si vybral, protože je to hlavně ve městě, kde žiji. Neměl jsem v plánu se nikam stěhovat. Na Ostravskou mimo jiné chodil i můj otec a rozhodl jsem se také na základě doporučení mých kamarádů sportovců a známých. Hlavním důvodem bylo také zázemí pro sport, které škola poskytuje.

Co budeš studovat na OU?

Budu studovat obor Angličtina–Tělesná výchova pro 2. stupeň ZŠ na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Tělesnou výchovu jsem si vybral kvůli mému zájmu o sport – výhradně o basket – a angličtinu, protože je pro sport v dnešní době hodně důležitá, hlavně pokud vycestujete sportovat do zahraničí.

Co děláš o prázdninách?

Každý den trénuji, někdy i více fází, to znamená několikrát denně. Je důležité si ale občas odpočinout, takže se snažím relaxovat.

Jako správný sportovec se snažím udržovat v kondici, snažím se nevypadnout z tréninkového rytmu.

Mezi relax řadím třeba volné chvíle s přítelkyní. Byli jsme spolu i na dovolené a nebo jsem vyrazil do Prahy. Mimo to rád trávím čas s kamarády.

Chodíte s kamarády na nějaké oblíbené místo?

Chodíme rádi na Vřesinu, tam je to v létě skvělé. Voda, prostě pohoda a klid. Můžeme také zkoušet různé srandy ve vodě, a nebo plaveme a spojíme zábavu a něco užitečného pro naše tělo. Když nejsme na bazéně nebo někde ve městě, trávíme čas u někoho doma na bytě.

Co děláš s kondicí?

Mimo sezónu nabírám svalovou hmotu, chodím až 3 krát týdně do fitness centra. Zaměřuji se na věci, na které v běžné sezóně není čas. To znamená, že třeba trénuji zvětšení výskoků – dělám různá plyometrická cvičení. Také se snažím překonat své slabiny. Přesně ty, o kterých vím, že ve hře mám a musím se na ně zaměřit, protože normálně na to není tolik času.

Chodíváš kromě sportu třeba na hory?

Chození po horách mám moc rád. Škoda, že na to není tolik času. Letos trávím čas spíš cvičením v tělocvičně, abych se zlepšil. Mám teď v podstatě nejvíce času, protože mezi maturitou a nástupem na vysokou jsou skoro 4 měsíce. Můžu se tak věnovat hlavně sportu a nemusím se zaměřovat ještě na školu.

Jsi šikovný v basketbalu. Jak dlouho ho hraješ a co tě k němu přivedlo?

Basket hraju od první třídy, což je asi 13 let. Ke sportu mě přivedl táta, za což mu moc děkuji. Hraju nyní za Ostravu, konkrétně za tým Snakes Ostrava, což je druhá nejvyšší soutěž Česka a snažím se dostat do té nejvyšší, tak pevně doufám, že se mi to podaří. Někdy i hostuji v jiných týmech a zrovna v Karviné jsem loni a doufám, že i letos hrál s Miroslavem Pacutem, který shodou okolností učí na naší Katedře studií lidského pohybu na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.

Chci, aby mě basket zavedl někam mimo Českou republiku.

Opustit Česko byl můj sen a pořád ještě je. Možná proto jsem se rozhodl i studovat angličtinu. Vesměs jsem neřešil, jestli v Evropě nebo mimo, ale můj cíl je jít mimo republiku.

Měli jste jako tým nějaké větší úspěchy?

Jako tým Snakes Ostrava jsme byli několikrát třetí na mistrovství České republiky do 17 let a jednou dokonce třetí do 19 let, což je super. Jinak já osobně jsem byl v mládežnických kategoriích na několika reprezentačních srazech.

Znáš někoho, kdo studuje Ostravskou univerzitu? Znáš už své spolužáky?

Znám kluky hlavně z basketu, vím také o některých spolužácích z gymplu, co na Ostravskou jdou. Sice na jiné obory, ale aspoň k sobě budeme mít blízko. Pár lidí, co se mnou budou studovat jeden z oborů, znám z vidění.