Největší festival dobročinnosti v České republice, ke kterému se letos Ostravská univerzita připojila se svým DOBROdnem, se konal už po osmnácté právě v Ostravě. V rámci programu, který se celý uskutečnil v prostorách City Campusu OU, byl připravený jarmark s 55 místními neziskovými organizacemi, tvořivé workshopy nebo besedy se zajímavými osobnostmi zisku a nezisku.

Jedním z řečníků byl také rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký. „Zapojením do podobných akcí naplňuje univerzita svou třetí roli, kterou má vůči společnosti. Velmi mě těší, že jsme mohli být součástí tohoto zaběhlého velkého festivalu dobrovolnictví a přispět nejen našimi prostorami, ale také začleněním našich studentů i akademiků a rozdávat radost druhým v adventním čase,” hodnotí akci rektor Ostravské univerzity.

Spolu s více než 50 místními neziskovými organizacemi se do programu zapojilo Dobrovolnické centrum OU, spolek Medici na ulici Ostrava, který založily studentky Lékařské fakulty OU, a také celá řada studentů-dobrovolníků a zaměstnanců, kteří jsou zapojeni do neziskové činnosti, jako například děkan Lékařské fakulty OU Rastislav Maďar, epidemioložka a spoluzakladatelka Českého centra signálních zvířat Petra Riedlová nebo sekretářka kateder hudební výchovy a výchovy k občanství Pedagogická fakulta Ostravské univerzity paní Pavlína Motalová (dobrovolnice ve spolku Naděje pro všechny už od roku 2013).

Do dobročinné dražby, která byla součástí programu, daroval například své dílo Mapa umělec Ivo Sumec z Fakulty umění OU. Celkem se dražilo 26 položek (uměleckých děl, výrobků či zážitků) a podařilo se vydražit dohromady částku 61 929 korun.

Akci doprovázela i mnohá hudební vystoupení, mezi nimi i studentky zpěvu Fakulty umění, ale také hudební seskupení Mentallica, skupina Rytmy a večerní koncert hudebníka Jiřího Krhuta. Předvánoční srdečnou atmosféru na festivalu dokonale doplnilo mimo jiné benefiční nakupování.

„Návštěvníci si mohli na místě koupit krásné věci z chráněných dílen, třeba právě jako dárek pod stromeček. Sama jsem si vybrala hned několik nádherných výrobků, za kterými jsou hmatatelné křehké lidské příběhy,” zmiňuje Kamila Hýbnerová, vedoucí Poradenského a kariérního centra OU, pod které patří také Dobrovolnické centrum. A právě Dobrovolnické centrum odstartovalo na festivalu novou éru. Pokud se tedy chcete zapojit do jeho aktivit, běžte na dobrovolnickecentrum.osu.cz.

Dobrovolnické centrum Ostravské univerzity si dává za cíl pomoci zprostředkovat pomoc těm, kteří ji potřebují. To se koneckonců prokázalo už v době pandemie covid-19, kdy dobrovolníci šili roušky, byli na telefonu pro zranitelnou skupinu seniorů, hlídali děti lékařům a lékařkám, pomáhali také v domovech, v nemocnicích i stacionářích. Dobrovolníci se zmobilizovali také při živelné pohromě na jihu Moravy a při válečném konfliktu na Ukrajině.

Jednou z neopomenutelných forem spolupráce s nadačním fondem Křídlení bylo zapojení Ostravské univerzity do Tyrkysové sbírky, kterou už řadu let pořádá Dopravní podnik Ostrava. I díky studentům-dobrovolníkům z OU se podařilo vybrat rekordních 170 000 korun na podporu neziskových organizací v našem regionu. Poukaz Nadačnímu fondu Křídlení na akci slavnostně předal po boku ředitele DPO Daniela Moryse rektor OU Petr Kopecký.

Nadační fond Křídlení podporuje místní neziskové organizace. Věnuje pozornost jedinečným projektům, které nezapadají do běžných grantových schémat. Projekty financují z vlastních fundraisingových aktivit, jako je například Advent plný Křídlení a TyrkysOVA sbírka s DPO. Pro každou sezónu vybírají nové projekty.