Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

ODlouhá šňůra studentů vinoucí se za hlasitou hudbou kamsi do podchodu mi naznačila, že se ubírám správným směrem, mířím-li na Majáles. Očekávaná a předem dlouho proklamovaná slavnost probíhala v oblasti Dolních Vítkovic, kam jsem se záhy také dostala, jako všichni kolem označená barevnou okrasou. V narůstajícím a všudypřítomném veselí mi z prvních dojmů v hlavě mnoho neuvízlo, přesto si jeden vybavuji dobře – prostorovou rozlehlost, volnost, která umožnila, aby se hudba navzájem nerušila, a nevytvářela tak shluk nepříjemných zvuků. Zčásti také díky ní Majáles působil tak osvobozujícím a radostným dojmem, jakým určitě měl.
Když jsem krátce nato vstoupila do haly Gong, o které jsem do té doby měla jen nejasnou představu, nadchlo mě citlivé zapracování kulturního jádra do budovy, jejížO funkce dříve spočívala v koncentraci plynu. Ostatně, jediná prostředím nadšená jsem nebyla, skupina za mnou už se tematicky posunula k dalším podrobnostem, pak jsem je však ztratila z dohledu, a tím i jakous takous jistotu, že jdu správně. V budově, která pojme nad patnáct set návštěvníků, není těžké se zatoulat, o to víc, jste-li osoba chaotická. Naštěstí se ale počítalo i s námi, prostorové orientace zbavenými, pořadatelé pokaždé přiskočili s nabídkou pomoci a já jsem díky nim usedla na správné místo právě včas.
Nastal okamžik zahájení. Představení Alive moderovalO Martin Tomášek, jenž nejprve předal slovo “předtočenému” Václavu Moravcovi jako patronovi nového informačního portálu. Virtuální křest otevřel stránky, jež byly přivítány nadšeným potleskem. Na pódiu se objevili všichni, kteří měli se vznikem stránek co do činění. Rektor OU prof. Jiří Močkoř spolu s prorektorem prof. Janem Latou celému projektu popřáli mnoho úspěchů a poděkovali tvůrcům. Chvíle napětí nastala v okamžiku vkládání prvního příspěvku online mapujícího probíhající dění, kterou technický zádrhel prodloužil o několik nekonečných vteřin. Nakonec se ale na plátně objevila jak kýžená přání jednotlivých členů tvůrčího týmu, tak i první reportážní fotografie, nikoliv nepodobná té, kterou můj text “obtéká”, pouze zachycená z perspektivy pódia.
Po oficiálním spuštění portálu převzal taktovku symfonický orchestr Janáčkovy filharmonie s pořadem Movie Night, v němž zazněly známé filmové melodie od Howarda Shorea (Pán prstenů) po Ennia Morriconeho (Tenkrát na Západě). Jedinečný hudební zážitek zavedl myšlenky na chvíli daleko od Majáles a mumraje kolem, a když pak nastala chvíle děkování, vymohli jsme si ještě jeden přídavek.
Z Gongu jsem posléze odcházela s pocity příjemnými, dokonce překvapivě příjemnými. Majáles na mě jakožto den oslavy studentstva zapůsobil sympaticky, a ať už byla hudební náplň můj šálek kávy, či ne, vnitřní organizace byla výborně zvládnutá, bouření kolem v pohodových měřítkách a propečenému sendviči jsem stejně neodolala. A musím uznat, že tak dlouho mi na chuť žádný nepřišel. Zahájení Alive pro mě bylo mj. setkáním s nadšenými lidmi schopnými vytvářet něco nejen pro sebe. Pomyslnou třešničkou na pomyslném dortu byla výborná Janáčkova filharmonie, která odpoledne ještě zkrásněla a dala mu punc jedinečnosti.
Tak jako bylo Alive odstartováno díky radujícím se studentům, nechť existence Alive odstartuje rovněž novou éru studentského života na OU, bohatšího a nápaditého, který se nevyčerpá jediným svátečním Majáles do roka!