I akademici z OU okrašlují

Autor: , 15. 2. 2015

Moravskoslezská metropole má okrašlovací spolek. Jmenuje se Za krásnou Ostravu a volně navazuje na obdobná seskupení z předválečného období. Jeho členy jsou osobnosti zdejšího společenského a kulturního života, kterým už dlouho není prostor, ve kterém žijí, lhostejný. A nechybí mezi nimi ani akademici nebo absolventi Ostravské univerzity.

Osobnosti z ostravských divadel, fakult, archivů, galerií se rozhodli, že Ostravu učiní krásnější. Je jich čtyřicet a mezi nimi třeba i literární historikové Iva Málková, Martin Tomášek a Pavel Hruška, básník Petr Hruška nebo výtvarník Jiří Surůvka.

Šavrdovi – kopie

Okrašluje se pravidelně. Ostravští „okrašlovači“ už za sebou mají třeba okrášlení pamětní desky mlýna na Mlýnské ulici v centru města, bývalé výletní restaurace na Landeku, nebo přívozského podchodu – tzv. „myší díry“ a také míst po Přívozské a Vítkovické synagoze, Kunčickém zámku či ostravském vydavatelství Buchsbaum. Rozsvítili ostravského Světlonoše výtvarníka Marka Pražáka, očistili sochu Miroslava Chlupáče, památník Jámy Trojice či plastiku Václava Uruby, připomněli ostravského rodáka Zdeňka Jirotku, manželé Šavrdovy nebo ostravskou architekturu Ericha Mendelsohna. Organizují architektonické procházky, poetické atentáty a vydávají čtvrtletní bulletin s názvem Krásná Ostrava, kterým okrašlují město duševně… Bulletin obsahuje fotoreportáže z okrašlovacích akcí, autorské články, humorné sloupky, kritické glosy, komiksy nebo texty o zajímavých místech a lidech. Další zajímavosti můžete zase najít na webu spolku www.krasnaostrava.cz.

Iva

Synagoga