O osudu neudržovaného prostoru, který je součástí komplexu budov Přírodovědecké fakulty OU na Hladnově, se mluví roky. Na dlouhodobě nevyužitém pozemku s náletovými dřevinami má v budoucnu vyrůst nová budova K. Její stavba je zatím pořád ve fázi příprav a v nejbližších letech by k ní dojít nemělo. Vzhledem k tomu, že současný stav není zrovna reprezentativní vizitkou pro naši fakultu a nejbližší okolí, rozhodli se naši pracovníci využít koncept tzv. „dočasného využití“.

Cílem tohoto konceptu, který se v zahraničí využívá poměrně běžně, je zlepšit podobu nevyužívaného místa a dát mu nějakou funkci. „Už léta si pohrávám s myšlenkou, že bychom participativní metodou ve spolupráci se studenty dali dočasně a s minimálními náklady celý prostor dohromady. S návrhem úprav nám pomohl městský ateliér plánování MAPPA a část mobiliáře se nám povedlo získat z ostravského Re-use centra. Moc děkujeme vedení fakulty, že náš nápad podpořilo,“ popisuje hlavní iniciátorka proměny prOIUky, doktorka Tereza Aubrechtová z katedry fyzické geografie a geoekologie PřF OU.

Spojení s městským ateliérem MAPPA a Fiducií

Návrh prOIUky inženýrky Zuzany Sáňkové z městského ateliéru MAPPA počítá se záhony, odpočinkovými zónami z palet, úpravou keřů a náletových dřevin i umístěním útočiště pro hmyz. „Domluvili jsme se s ostravským spolkem Fiducia, který nedávno v Ostravě dokončil soutěž na hmyzí mobiliáře pro vybraná místa ve městě. Fasádu naší fakulty by tak měly v prOIUce zdobit hmyzí úly, které výtečně korespondují s posláním naší univerzity,“ dodává Aubrechtová.

Samotná ostrá příprava proměny prOIUky zabrala jen několik málo dní. Jakmile dočasnou proměnu schválilo vedení Přírodovědecké fakulty, naplno se rozběhlo plánování realizace všech úprav.

Už v pátek 7. května tak dorazí první brigádníci, kteří se pustí do hrubé úpravy celého pozemku a přípravy mobiliáře z palet. „Na místo už nám dorazila nová zemina, nakoupili jsme všechno potřebné pro proměnu celého místa, pro příchozí máme nachystané nářadí a bude na ně čekat i drobné občerstvení. Pokud někdo dorazí s vlastními hráběmi nebo i lopatou, určitě to také uvítáme,“ přibližuje další člen organizačního týmu, doktor Alexandr Nováček z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU, s tím, že zájemci o netradiční brigádu z řad zaměstnanců i studentů se pořád můžou prostřednictvím formuláře hlásit.

Už v příštím týdnu bude sbírka rostlin

Od 10. do 14. května pak tým Přírodovědecké fakulty počítá se sbírkou květináčů, sazenic (okrasných květin, bylinek a dalších rostlin), barev, štětců a dalších věcí pro finální zkrášlení prOIUky, které je v plánu v pátek 14. května. I tady se opět můžou zapojit zájemci, kteří si najdou čas na zvelebení. První fázi proměny celého místa uzavře poslední workshop, který bude v režii spolku Fiducia a bude se týkat umístění hmyzího mobiliáře. Iniciátoři akce věří, že společně s dobrovolníky vytvoří atraktivní prostor, kde studenti budou moci trávit volný čas mezi výukou a který bude zároveň příležitostně sloužit i pro výuku na čerstvém vzduchu.